Wrocław Extra

Twardogóra: Skarby architektury w pięknych okolicznościach przyrody

UMiG Twardogóra

W gminie Twardogóra trzeba zobaczyć ruiny barokowego pałacu w Goszczu, który porównywany bywa do Wilanowa i Poczdamu. Zresztą, zabytków dawnych i bliższych współczesności – fragmenty muru berlińskiego, jest w tej okolicy mnóstwo. A do tego wiele miejsc do mniej aktywnego wypoczynku, spacerów i przejażdżek rowerowych.

Tomasz Wysocki | 16 lipca 2021

Aż 45 proc. powierzchni gminy Twardogóra to lasy. Są turystycznym walorem okolicy. Pogranicze Wzgórz Twardogórskich i Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” urozmaicone jest wieloma wąwozami o baśniowym charakterze, malowniczymi wzniesieniami z wyjątkowymi widokami.

Wykorzystując atuty geograficzno-przyrodnicze terenu gminy wytyczono szlaki piesze, rowerowe, konny, ścieżki dydaktyczne oraz ścieżki rekreacyjne (treningowe) o łącznej długości prawie 250 km. W samej Twardogórze warto przejść się trasą spacerową wzdłuż rzeki Skoryni.

Dolnośląski Wilanów

Dolny Śląsk to region z największą w Polsce liczbą pałaców i zamków. Także gmina Twardogóra ma się czym chwalić pod tym względem. Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Goszczu -  jest porównywalny z rezydencjami w Wilanowie i Poczdamie. Niestety, przez dekady popadał w ruinę. Od kilku lat władze gminy etapami przywracają jego dawny wizerunek, starając się przede wszystkim powstrzymać degradację ruin samego pałacu i umożliwić ich zwiedzanie. Dzisiaj dostępna jest niewielka część kompleksu.

Miejsc, które trzeba zobaczyć w Twardogórze i okolicy miasteczka jest znacznie więcej. Warto poznać także:

  • neogotycki kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, sanktuarium maryjne ze słynącą łaskami figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Twardogórze,
  • drewniany kościółek pw. św. Idziego w Chełstowie, wzniesiony po 1666 r.,
  • drewniany kościółek w Grabownie Małym – jeden z unikatowych na Dolnym Śląsku przykładów drewnianej architektury o cechach gotyckich, wybudowany w 1655 r.,
  • największą na świecie prywatną kolekcję fragmentów muru berlińskiego w Sosnówce,
  • barokowy pałac z zabytkowym parkiem w Twardogórze – powstał na fundamentach budowli obronnej z XV w.,

Aktywny wypoczynek nad wodą

Chlubą mieszkańców gminy jest nowoczesny kompleks z pełnowymiarowymi halą sportowo-widowiskową i boiskiem piłkarskim – orlikami, otwartym kąpieliskiem ze zjeżdżalniami i jacuzzi, otwartym lodowiskiem, torem do jazdy na rolkach, siłowniami (w tym terenowymi), strzelnicami, kortami tenisowymi i całoroczną wypożyczalnią rowerów. Organizowanych jest tu wiele imprez sportowych, także o międzynarodowym charakterze.

Fot. UMiG Twardogóra

Do Twardogóry warto zaglądać przez cały rok, ale najwięcej się plenerowych wydarzeń planowanych jest w sezonie letnim.

Przez cały rok w gminnych placówkach kulturalno-oświatowych, w bazylice oraz w dawnym kościółku pw. Świętej Trójcy i Matki Boskiej – odbywają się kameralne koncerty, spektakle, wystawy i spotkania.

Na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Goszczu organizowane są wystawy w dawnej stajni, a także przedstawienia teatralne i koncerty (w dawnym maneżu). Cały kompleks jest też ulubionym miejscem plenerów malarskich i fotograficznych.

Paweł Czuliński, burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra

Malowniczo położone tereny, szlaki rowerowe, rozwinięta baza noclegowa i szereg zabytków rozlokowanych na terenie gminy Twardogóra zachęcają do jej odkrywania.

W Sosnówce na odwiedzających czeka największa na świecie (poza Berlinem) kolekcja fragmentów Muru Berlińskiego, z kolei w Chełstowie XVII – wieczny, drewniany kościół otoczony pięknym parkiem

Fot. UMiG Twardogóra

W Twardogórze turyści mogą odpocząć na miejskim basenie bądź w krytej pływalni ze strefą SPA. Warto też wybrać się na spacer urokliwymi ścieżkami przyrodniczymi wzdłuż potoku Skorynia.

W naszym mieście miłośnicy historii znajdą też kilka zabytkowych perełek tj. neogotycką Bazylikę Mniejszą, Ratusz z odnowionym Rynkiem, zbudowany z tzw. muru pruskiego dawny kościołek i pałac barokowy.

Kolejnym ważnym punktem, którego nie można przeoczyć odwiedzając naszą gminę jest zespół pałacowo – parkowy w Goszczu. Niedługo rozpoczną się prace restauratorskie mające na celu zabezpieczenie pałacu oraz przystosowanie obiektu do zwiedzania. Zachęcam do odwiedzenia Goszcza i  obserwacji postępu prac.

Redakcja

Fot. UMiG Twardogóra