Wrocław Extra

Pomysł na weekend: Wisznia Mała - na rowerze między pałacami i winnicami

UG Wisznia Mała

W okolicy Wiszni Małej – niewielkiej gminy na północ od Wrocławia, znajduje się kilka nadzwyczajnej urody budowli – oryginalnych pałaców, kameralnych kościołów. Oraz miejsca z pięknymi widokami, które są idealne na rodzinny piknik lub weekendowy odpoczynek. Poznajcie lepiej te niezwykłe tereny.

Tomasz Wysocki | 18 września 2022

Pałac w Wiszni Małej początkowo był barokową rezydencją wybudowaną w XVIII w. Na jej miejscu w 1836 r. został wzniesiony murowany pałac, którego fundatorem był Eduard Friedrich von Löbbecke. Do pałacu przylega rozległy park. Obecnie budynek jest siedzibą Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

Najpierw w Strzeszowie stanął drewniany dwór. W 1559 r. kupił go starosta wrocławski Nikolaus von Rehdiger i kilka lat później zbudował w jego miejsce murowany pałac otoczony fosą. Przez ponad trzysta następnych lat majątek należał do von Rehdigerów.

Pałac był kilkakrotnie przebudowywany, rozbudowywany, w XVIII w. otoczono go parkiem. Największą metamorfozę przeszedł w latach 1900-1902. Albrecht Rehdiger nadał mu cech budowli neobarokowej – w takiej formie przetrwał do dzisiaj.

Pałac w Strzeszowie

Pałac w Strzeszowie, fot. UG Wisznia Mała

W 1945 r. pałac zajęli żołnierze radzieccy, którzy trzymali tam niemieckich jeńców oraz urządzili szpital wojenny. Potem przez dekady obiekt służył za przedszkole i świetlice. Aktualnie rezydencja jest własnością prywatną.

Malowniczy park i pałac są ozdobą miejscowości Machnice. To XIX-wieczna budowla, którą uzupełniają zabudowania folwarczne. W pobliżu pałacu znajduje się Stary Folwark – przestronny kompleks oferujący gościom miejsca noclegowe, restaurację, sale bankietowe i konferencyjne. W pobliżu działa kompleks sportowy z kortem tenisowym, boiskiem do piłki nożnej oraz stokiem narciarskim.

Młode wino i urokliwy Wiszniak

W okolicy Wiszni Małej odżywają tradycje winiarskie. Jednym z przykładów jest Winnica Jadwiga założona w 2015 roku. Już samo położenie to atut - z Grzbietu Południowego Wzgórz Trzebnickich rozpościera się przepiękny widok na Nizinę Śląska, z widocznym rozległym Wrocławiem oraz majestatycznym masywem Ślęży. Winnica ma około dwóch hektarów. Na miejscu poznamy zasady prowadzenia uprawy, produkcji wina, można także wziąć udział w degustacji. Do winnicy można dojechać z Wrocławia rowerem.

Komu mało będzie pięknych widoków niech wybierze się na Wiszniak. To najwyższe – 247 metrów n.p.m. wzniesienie na terenie gminy Wisznia Mała. Wzgórze położone jest w paśmie Wzgórz Trzebnickich (Kocie Góry). Łagodne wzniesienia idealnie nadają się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Na Wiszniaku zaaranżowano miejsce na niewielki biwak, są wiaty, ławki i stoły, miejsce na ognisko i stojaki na rowery.

Zajazd w Miłocinie

Zajazd w Miłocinie, fot. UG Wisznia Mała

Warto zajrzeć także do Miłocina, ośrodka wypoczynkowego koło Pierwoszowa. I tu można zaplanować piknik albo zostać na cały weekend. Na terenie obiektu restauracje, hotel, goście mogą korzystać z wiat ze stanowiskami do grilla, placu zabaw, boiska wielofunkcyjnego, siłowni zewnętrznej, rowerów wodnych, łódek i słonecznej plaży.  

A kto szuka odrobiny adrenaliny, niech skieruje się na lotnisko w Szymanowie. Malowniczo położone lotnisko sportowe to zarazem ośrodek szkoleniowy i baza szybowcowa. Organizowane są loty szybowcami oraz motolotnią.

Stare kaplice rodowe

Amatorów badania przeszłości zainteresują kameralne świątynie w okolicy Wiszni Małej.

Historia kościoła pw. św. Jadwigi w Strzeszowie sięga drugiej połowy XIV w. Wtedy w tym miejscu stanęła pierwsza świątynia. Przez stulecia kameralny kościół był kilkakrotnie odbudowywany, przebudowywany i restaurowany. Jego największymi ozdobami są renesansowy strop datowany na wiek XVII, stojąca obok dwustuletnia drewniana dzwonnica oraz otaczająca go zieleń.

Poznaj Świebodzice: Mała Szwajcaria z lotu ptaka

Kościół w Krynicznie pochodzi prawdopodobnie z XVI w. Według legendy został założony z inicjatywy św. Jadwigi, ale najprawdopodobniej ufundowało go biskupstwo wrocławskie. Kościół wybudowano z surowej cegły i ma cechy budowli neogotyckiej.

Wyjątkowo ciekawa jest świątynia w Wysokim Kościele. Zbudowana została w połowie XIX w. przez miejscowych protestantów w miejscu kościoła z końca wieku XIII. Znajdują się tu dziewiętnastowieczne kaplice grobowe rodzin von Schultze i von Loebecke oraz grota Matki Bożej z Lourdes. Przy zakrystii można obejrzeć pomnik nagrobny Wilhelma Engela, jedyny ocalały z ewangelickiego cmentarza. Po II wojnie światowej kościół został przekazany katolikom.

Lotnisko w Szymanach, fot. UG Wisznia Mała

Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w Ozorowicach powstał w XV wieku, a w kolejnym został powiększony. We wnętrzu zachowało się barokowe wyposażenie i późnogotycka, kamienna chrzcielnica. Poza tym, w malowniczych Ozorowicach znajduje się park oraz staw. Dawniej należały one do okazałego pałacu, jednak po dawnej rezydencji ocalały tylko fragmenty murów oraz portyk kolumnowy.

Świątynia w Piotrowiczkach została wzniesiona na początku XV wieku, ale w XIX stuleciu gruntownie ją przebudowano. We wnętrzu zachowała się późnorenesansowa ambona oraz płyty nagrobne. Z kościołem sąsiaduje ponad dwustuletnia drewniana dzwonnica.

Jeszcze starszy jest kościółek w Szewcach, bo pochodzi z XIV wieku, a najstarszym ocalałym jego elementem jest fragment wieży. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz z początku XVIII w. z obrazem św. Anny, patronki kościoła, autorstwa Feliksa Schefflera z 1740 roku oraz renesansowa chrzcielnica.

Wykorzystano materiały informacyjne i fotografie UG Wisznia Mała