wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Atrakcje dookoła Wrocławia
  5. Pieszyce: Wejdź na Wielką Sowę. Widoki są zachwycające
Kliknij, aby powiększyć
Z wieży na Wielkiej Sowie przy dobrej pogodzie widać nawet wrocławski Sky Tower D. Cech/Um Pieszyce
Z wieży na Wielkiej Sowie przy dobrej pogodzie widać nawet wrocławski Sky Tower

Malownicze Pieszyce u podnóża Gór Sowich są doskonałą bazą do wypadu na górskie szklaki dla piechurów, rowerzystów, miłośników historii i rajdów samochodowych.

Reklama

Miasteczko leży w południowej części województwa dolnośląskiego, w Kotlinie Dzierżoniowskiej.

Wyprawa w Góry Sowie: czyste piękno

Najbardziej rozpoznawalnym symbolem gminy i zarazem obowiązkowym punktem zwiedzania jest najwyższy szczyt Sudetów Środkowych – Wielka Sowa, która sięga 1015 m n.p.m. Zaliczana jest do Korony Gór Polski.

Na szczycie góry stoi 115-letnia wieża widokowa, z której rozciąga się widok na okolicę. W pogodne dni dostrzec można Karkonosze i Śnieżkę, oraz punktowiec Skytower we Wrocławiu.

Niewysokie, nietrudne i przepiękne krajobrazowo Góry Sowie z każdym rokiem zyskują na popularności. Wśród wielu szlaków prowadzących na Wielką Sowę są te dla zaawansowanych piechurów, jak i mniej wymagające, na które można wybrać się z małym dzieckiem. Największym zainteresowaniem turystów cieszą się główne szlaki z trzech przełęczy: Sokolej, Jugowskiej i Walimskiej. Ich przebieg można sprawdzić wykorzystując aktywne mapy i ślady gpx. 

Z Pieszyc najłatwiej dostać się na Przełęcz Jugowską lub Przełęcz Walimską. W obu przypadkach czeka nas przyjemna leśna wędrówka z odrobiną wysiłku. Będą to też najszybsze i najłagodniejsze drogi na szczyt.

Oprócz głównych szlaków jest wiele równie atrakcyjnych tras, gdzie spotkamy znacznie mniej turystów oraz gdzie można w ciszy odetchnąć od codziennego zgiełku, ciesząc jednocześnie oczy pięknymi okazami przyrody ożywionej i nieożywionej oraz widokami zapierającymi dech w piersiach.

Zabytkowe kościoły i pałace w Pieszycach

Na terenie gminy znajduje się wiele zabytków architektury. Do najciekawszych z nich należy pałac barokowy z XVIII wieku w Pieszycach (własność prywatna, obecnie zamknięty dla zwiedzających) i pałac barokowo - klasycystyczny z XVIII w. w Rościszowie. Warto zajrzeć do kościołów: św. Jakuba, św. Antoniego, Aniołów Stróżów w Kamionkach, św. Bartłomieja w Rościszowie oraz św. Jana Nepomucena w Piskorzowie.

Trasy dla rowerzystów i narciarzy biegowych

Wzrost popularności aktywnego spędzania czasu wolnego przyciąga w Góry Sowie coraz więcej turystów uprawiających sport. Trasy zlokalizowane wśród niepowtarzalnych krajobrazów przyciągają zarówno amatorów, jak i zawodowców, dla których dziewicze tereny gminy Pieszyce i Gór Sowich są atrakcją i wyzwaniem.

Sowiogórskie przełęcze są nie lada gratką dla kolarzy szosowych, zaś fani MTB znajdą tu ponad 500 km największego systemu górskich tras rowerowych w Polsce – Strefy MTB Sudety.

W okolicy Pieszyc jest wiele tras do wędrówek pieszych, rowerowych, a zimą narciarskich

W okolicy Pieszyc jest wiele tras do wędrówek pieszych i rowerowych, fot. S. Szel

Z kolei zimą miłośnicy „biegówek” mogą korzystać z sześciu ratrakowanych tras biegowych, cztery z nich prowadzą przez Przełęcz Jugowską. Pozostałe dwie swój początek mają na przełęczach Srebrnej i Walimskiej. Miłośnicy narciarstwa biegowego nie mogą pominąć także kultowego Biegu Gwarków – drugiego co do wielkości biegu narciarskiego w Polsce.

Style klasyczny i łyżwowy znajdą tu zastosowanie nie tylko w zimie. Letnią alternatywą dla biegówek są nartorolki. W Polsce to wciąż mało popularna dyscyplina sportu, lecz w drodze na sowiogórskie przełęcze coraz częściej można spotkać fanów tej dyscypliny.

Seria samochodowych wyścigów górskich to z kolei propozycja dla sympatyków czterech kółek. Bielawska Grupa Motosport wspólnie z gminą Pieszyce podtrzymują rajdową tradycję regionu, równocześnie umożliwiają ścigania się po najbardziej kultowych odcinkach rajdowych w Polsce kierowcom - amatorom.

Kamionki i Rościszów to także odcinki specjalne Rajdu Świdnickiego – Krause odbywającego się tu corocznie w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Fot. D. Cech/UM Pieszyce, S. Szel/UM Pieszyce

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl