Wrocław Extra

Odwiedź Dolny Śląsk: Prusice, czyli na rowerze przez krainę Trzech Wież

UM Prusice

Malownicze miasteczko na północ od Wrocławia szczyci się renesansowym Ratuszem, odrestaurowanym Rynkiem oraz wartymi odwiedzenia atrakcjami w okolicy.

Redakcja www.wroclaw.pl | 21 maja 2022

Wypad do Prusic jest okazją na ciekawe spotkanie z historią i świetną zabawę na polu golfowym.

Ozdobą miasta jest XVI-wieczny Ratusz. Renesansowa budowla stanęła w miejscu zniszczonego w pożarze gotyckiego obiektu, a w 1742 r. do Ratusza dobudowano zbór ewangelicki. Potem kompleks był jeszcze kilkukrotnie przebudowywany i remontowany.

Ratusz uchodzi za jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w stylu renesansowym na Dolnym Śląsku. Obecnie to siedzibą władz samorządowych Prusic.

Na 39-metrowej wieży jest punkt widokowy. Wejście jest darmowe (w godzinach pracy Urzędu Miejskiego), ale najpierw trzeba pokonać 140 schodów. Nagrodą jest widok na centrum Prusic i okolice miasteczka.

Pałac Brzeźno, fot. UM Prusice

Pałac Brzeźno, fot. UM Prusice

W pobliżu Rynku stoją dwie ciekawe świątynie. Do gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba warto zajrzeć choćby dla barokowej kaplicy grobowej hrabiego Melchiora von Hatzfelda. Nieco ponad sto lat ma kościół św. Józefa, ciekawy przykład architektury neogotyckiej.

Wieże ratusza i kościołów to charakterystyczne elementy panoramy Prusic nazwanych miastem Trzech Wież.

Smerfne lato w Prusicach - nie brakuje imprez i wydarzeń

Latem organizowane są imprezy z wieloma atrakcjami dla rodzin, dzieci, seniorów. W programie są zabawy, koncerty, popisy miejscowych artystów i gwiazd estrady oraz zawody sportowe, w tym Bieg Trzech Wież na dystansie 10 km, Bieg Samorządowca, Bieg Smerfa i wiele innych konkursów.

Sprawdź do czego służy chomąto

Po wizycie w Prusicach warto zajrzeć do miejscowości w pobliżu miasteczka.

We wsi Borówek (9 km na zachód od Prusic) działa Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych, jedyny taki na Dolnym Śląsku. Oryginalne eksponaty zebrane na stałej wystawie pochodzą z różnych stron Polski.

Są tu m.in. pług z 1840 r., kierat i młockarnie z lat 30. XX w. Zobaczymy tam także wiele innych przyrządów i urządzeń gospodarskich, w tym: kopaczkę do ziemniaków sprzed 150 lat, przedwojenne chomąta, siewnik, żniwiarki, śrutowniki do zboża. Oraz sprzęty domowe, np. maselnicę, nieckę do wyrabiania ciasta na chleb, nosidło do wody. To doskonała okazja na rodzinny quiz z zadaniami dotyczącymi sposobu działania i przeznaczeniem poszczególnych eksponatów.

Na terenie skansenu jest wiele atrakcji dla najmłodszych, w tym ścieżka zmysłów, miejsce na ognisko oraz interaktywne tablice edukacyjne. Ogromną atrakcją są zwierzęta gospodarskie, które można nakarmić, pogłaskać, poobserwować. Latem organizowane są tu plenerowe imprezy kulturalne i sportowe. Najbardziej popularne to sierpniowy Piknik Borówkowy oraz Dzień pieczonego ziemniaka we wrześniu.

XIX-wieczny pałacyk na polu golfowym

Zaledwie trzy km na południe od wsi Borówek znajduje się pałac Brzeźno. XIX-wieczny zespół dworski (przebudowywany na początku XX wieku) otacza 3,5-hektarowy park.

Dzisiaj w pałacyku – w wystroju nawiązującym do wnętrz szlacheckich posiadłości, działa wygodny, kameralny hotel. W kompleksie są także restauracja, sala konferencyjna oraz strefa SPA, korty tenisowe i pole golfowe, to ostatnie jest często areną imprez o międzynarodowej randze.

Skansen w Borówku

Skansen w Borówku, fot. UM Prusice

Inne malownicze miejsce ziemi prusickiej to wieś Piotrkowice (na północnym-zachodzie gminy), gdzie wart zobaczenia jest barokowy pałac. Zbudowany w pierwszej połowie XVII-wieku obiekt i otaczający go park w stylu angielskim (wraz z mauzoleum rodowym dawnych właścicieli pałacu) lata świetności mają dawno za sobą. Mimo zniszczeń pałac ciągle robi duże wrażenie.

Jak dojechać z Wrocławia do Prusic?

Prusice leżą na północ od Wrocławia, pokonanie nieco ponad 30 km zajmie nam 20 minut (drogą ekspresową S5, kierunek na Poznań).

Do Prusic dojedziemy wygodnie rowerami – do miasteczka prowadzą bezpieczne, doskonale wyposażone trasy.

Redakcja