Wrocław Extra

Hurra! Znów szkoła! O edukacji i komunikacji w nowym biuletynie wroclaw.pl

W tym roku z powrotu do szkoły cieszą się tak samo dzieci, jak ich rodzice. Wszyscy mają nadzieję na stacjonarny rok nauki. Aby tak się stało, miasto organizuje szczepienia dla młodzieży i nauczycieli, a ambasadorem akcji jest raper TEDE. Nowy rok szkolny to dużo nowych planów, o czym piszemy więcej w tym wydaniu biuletynu.

Agata Zięba | 02 września 2021

Pobierz biuletyn nr 50 w formie pdf

Biuletyn wroclaw.pl nr 52/fot. Marek Księżarek/www.wroclaw.pl

Nowe ceny biletów – co powinieneś wiedzieć?

1 września zmieniły się ceny biletów jednorazowych i czasowych. Można też kupić nowy bilet „Nasz Wrocław Kolej”. Departament Infrastruktury i Transportu UMW przygotował odpowiedzi na najczęściej kierowane do nich pytania dotyczące nowej taryfy biletowej oraz uprawnień i ulg.

Zobacz też, jakie zmiany w komunikacji czekają nas w najbliższy weekend i jaki jest harmonogram prac na pl. Jana Pawła II.

Czytaj na s. 4 i 6

Tramwaj i autobus na Moście Grunwaldzkim, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Paraolimpiada powstała we Wrocławiu

Pierwsze igrzyska paraolimpijskie wymyślił i współorganizował wrocławski lekarz Ludwig Guttmann. Idea wybitnego neurochirurga rozkwitła. W rozgrywanej właśnie w Tokio letniej paraolimpiadzie bierze udział ponad 4400 sportowców z niepełnosprawnościami, w tym 11 wrocławian. Ich zmagania możemy oglądać jeszcze do 5 września.

Czytaj na s. 7

Złoty medalista w lekkoatletyce Piotr Kosewicz, fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski

11 września spisz się na Oławskiej

Urząd Statystyczny we Wrocławiu zachęca, aby podczas Święta Ulicy Oławskiej spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym. Będą dostępne trzy punkty, w których można to zrobić. Dodatkowo dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach, grze miejskiej czy zobaczyć popisy clownów. Przypominamy, że udział w spisie jest obowiązkowy, a termin upływa 30.09.

Czytaj na s. 8

Rachmistrz w spisobusie, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Szkoły przed rokiem szkolnym wyremontowane, a dzieci bezpieczne

Wakacje to czas remontów w placówkach oświatowych. Wszystko po to, by rok szkolny rozpocząć w odnowionych salach, cieszyć się nowym placem zabaw i wyremontowanym boiskiem. Pokazujemy, gdzie malowano, odświeżano, a gdzie rozbudowywano.

Ponadto w 25 wrocławskich podstawówek zostało wytypowanych do akcji Bezpieczna szkoła. Codziennie od poniedziałku do piątku w g. 7.30-8.15 strażnicy miejscy będą pilnować przejść dla pieszych w okolicach szkół. Chcą uświadomić kierowcom, że muszą tutaj uważać na najmłodszych uczniów.

Czytaj str. 12

Seniorzy, piwosze, melomani…

… i nie tylko oni będą mieli się gdzie wybrać w tym tygodniu. Przed nami Dni Seniora (8.09-10.10), Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa (3-5.09), Wratislavia Cantans (3-12.09), 10 lat Stadionu Wrocław (3, 4.09) i 10 lat Muzeum Współczesnego (3.09), Festiwal Kolorów (4.09), Wielka Wrocławska (5.09) i wiele innych wydarzeń, o których przeczytasz także na go.wroclaw i w zestawieniu weekendowym.

Czytaj str. 16 i 17

Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa, fot. Jerzy Wypych

Sportowe osiedla cały wrzesień

Młodzieżowe Centrum Sportu razem ze Stowarzyszeniem Osiedla dla Wrocławia do końca września zapraszają na cykl imprez rekreacyjnych na obiektach sportowych i parkowych. Wydarzenie zagości na 9 wrocławskich osiedlach w każdy weekend od 11.00 do 18.00. Wstęp bezpłatny.

Czytaj str. 19

Sportowy piknik na Szczepinie, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

A na osiedlach:

BOREK: Odbudują Grzybek z parku Południowego

Urokliwa altana ze wzgórza Bendera z parku Południowego zostanie odbudowana. Jej wysokość z cokołem wyniesie 10 m, budulcem ma być drewno modrzewiowe. Zarząd Zieleni Miejskiej czeka na wyłonienie wykonawcy do 8 września.

PSIE POLE: Rozsmakuj się w potrawach wielu kultur

Weź udział w bezpłatnych warsztatach kulinarnych oraz stolarskich i wyrusz w kulinarną podróż po świecie – zachęcają organizatorzy, czyli Strefa Kultury i Mikrogranty. Można zapisać się na sałatkę śledziową lub falafel.

A ponadto:

  • Wrocław Gł. – najpopularniejszy dworzec z Polsce
  • Nowy szef Przylądka Nadziei
  • Ważne zmiany dla NGO
  • Ostatni odcinek TAT – ile będzie kosztował?
  • Co musisz wiedzieć przed wyborami do Rad Osiedli
  • Dzień Pustej Sali i WF wg pomysłów uczniów
  • Prof. Wojciech Witkiewicz z Nagrodą Prezydenta Wrocławia
  • MDK-i i centra kultury – gdzie na zajęcia pozalekcyjne?

Gdzie dostać biuletyn

Bezpłatny biuletyn wroclaw.pl rozdawany jest m.in na przystankach i ulicach Wrocławia, fot. Marek Księżarek/www.wroclaw.pl