Wrocław Extra

Głuszyca: Od podziemi „Olbrzyma” po wodospady na Kamykach

UM Głuszyca

Głuszyca leży w pobliżu granicy z Czechami, otoczona górami Kamiennymi, Sowimi i Wałbrzyskimi, których urokowi o każdej porze roku trudno się oprzeć. W okolicy miasteczka jest mnóstwo tras rowerowych oraz tajemniczych miejsc, które trzeba poznać.

Redakcja www.wroclaw.pl | 07 stycznia 2022

Jednym z ciekawszych miejsc w rejonie Głuszycy jest kompleks „Riese”. Z jednej strony ma wszystkie atrybuty turystycznej atrakcji – betonowy obiekt złożony z podziemnych komór i korytarzy oraz naziemnej fortyfikacji robi wrażenie rozmachem. Nawet specjaliści głowią się nad wyjaśnieniem przeznaczenia budowli, którą naziści budowali w Górach Sowich. Czy miał to być ośrodek badań nad nową bronią, tajna kwatera Adolfa Hitlera czy podziemne zakłady pracy?

Z drugiej strony, zwiedzając kompleks w Osówce, trzeba pamiętać, że był budowany rękoma więźniów pobliskich obozów koncentracyjnych, z których wielu zginęło podczas robót.

Nad zbiornik Kamyki z aparatem albo wędką

Do powstania zbiornika Kamyki także przyczynili się ludzie, ale ostatnie zdanie należało do natury. A ta sprawiła się doskonale. Do lat 70. ubiegłego stulecia wydobywano w tym miejscu melafir. Potem wyrobisko zalano i tym sposobem na wysokości  585 m n.p.m. powstało malownicze jeziorko. Jest otoczone kilkusetmetrowymi skalnymi ścianami, które stanowią wschodnie zbocza masywu Ostoja w Górach Suchych.

Zbiornik Kamyki

Zbiornik Kamyki, fot. UM Głuszyca

Szczyty porastają sosny, świerki oraz buki. Amatorów fotografii przyciągają wodospady, które zimą przeobrażają się w piękne lodospady. To atrakcje także dla miłośników wspinaczek. Zbiornik Kamyki jest zarybiony i chętnie korzystają z niego wędkarze.

Trasy rowerowe wokół Głuszycy

Wycieczki rowerowe po gminie Głuszyca są możliwe przez cały rok. Wokół miasteczka powstał jeden z największych w kraju system tras rowerowych o wielu stopniach trudności, na które może wybrać się każdy – amator, profesjonalista, całe rodziny. Do wyboru są trasy szosowe, szutrowe, MTB i single tracki. Głuszycka strefa tras MTB Sudety i Rowerowa500 (ta ostatnia powstała w wyniku kooperacji trzech gmin – Głuszycy, Jedliny-Zdroju, Walimia) pozwala na poznanie pięknej okolicy. Jeśli na przejażdżkę zdecydujemy się dopiero na miejscu, to w Głuszycy działają wypożyczalnie rowerów elektrycznych.

Zobacz kościółek Matki Bożej Śnieżnej

W Głuszycy oraz w okolicy miasteczka są także atrakcje dla miłośników małej architektury. Ciekawy jest kościółek Matki Bożej Śnieżnej w Sierpnicy. Powstał w połowie XVI wieku, dwieście lat później bryłę uzupełniono o murowaną wieżę. We wnętrzu zachowano część gotyckich rzeźb drewnianych z XV w. oraz barokową ambonę, chrzcielnicę i prospekt organowy z końca XVII wieku.

W Grzmiącej stoi kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z drugiej połowy XVI wieku. Zabytkowe elementy wyposażenia: ławy, ambona, kamienna chrzcielnica oraz ołtarz główny, oraz otaczający świątynię dawny cmentarz, to walory miejsca.

Natomiast kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głuszycy stanął w 1741 roku jako ewangelicki. Niewiele później został przebudowany według zasad klasycyzmu. Na wieży, na wysokości 21 metrów działa punkt widokowy.

W Głuszycy – w wieku XVIII i XIX silnym ośrodku przemysłu włókienniczego, zachowało się kilka willi dawnych fabrykantów. Część z nich ma formę oryginalnych pałacyków z ozdobnymi wieżami i ciekawym otoczeniem.

Fot. UM Głuszyca