Czas na nowe porządki w domu [BIULETYN WROCLAW.PL]

Za tydzień, 22 kwietnia, Dzień Ziemi. Obecna sytuacja sprawia, że często zwracamy się ku naturze. O tym, jak zadbać o naszą planetę piszemy we wkładce do tego numeru. Każdy znajdzie tu dużo praktycznych porad i ekościągę do wycięcia. Poruszamy również ważny temat szczepień, zachęcamy do rozliczenia PIT we Wrocławiu i informujemy o zmianach w komunikacji. Zapraszamy do rozwiązania krzyżówki!

Agata Zięba | 15 kwietnia 2021

Wiosenne porządki dotyczą nie tylko naszych domów, ale także ulic Wrocławia. W tym numerze podsumowujemy „akcję zima” i piszemy, jak będzie wyglądała „akcja lato” oraz kiedy trysną przepiękne wrocławskie fontanny. Pokazujemy nowe wiaty rowerowe i efekty deratyzacji.

Pobierz Biuletyn nr 33 w formie pdf

Masowe punkty szczepień – jak to działa?

W związku ze spodziewanym zwiększeniem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 dostarczanych do Polski rząd zapowiedział przyspieszenie programu szczepień. Wrocław przygotował już plan uruchomienia kolejnych punktów. Na Stadionie Wrocław działa obecnie stacjonarny punkt szczepień, mają ruszyć też punkty mobilne. Pod koniec kwietnia zacznie działać punkt w Centrum Historii Zajezdnia (punkt Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego), w którym będzie można zaszczepić do 2 tys. osób dziennie. Ponadto, jeśli zajdzie taka potrzeba, w Porcie Lotniczym Wrocław może powstać punkt, który będzie mógł szczepić tysiąc osób w ciągu dnia.

Czytaj na s. 3

Pani rzecznik konsumentów pomoże z reklamacją

Zamawiając towary i usługi przez internet, zwracajmy uwagę, czy sprzedający ma NIP i REGON, a odbierając przesyłkę, sprawdzajmy przy kurierze, czy opakowanie jest nieuszkodzone. Magdalena Najborowska-Pacamaj, Miejski Rzecznik Konsumentów we Wrocławiu, zaprasza wszystkich, którzy mają pozakupowe problemy do kontaktu od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.30 pod numerem 71 777 79 02 lub e-mailem: brk@um.wroc.pl.

Czytaj na s. 8

Niezwykły wynalazca z Wrocławia – Karl Klingert

Na ukończeniu jest film animowany, którego bohaterem jest żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku wynalazca, konstruktor, m.in. atmosferycznego skafandra do nurkowania, Karl Klingert. Premiera krótkometrażowej, animowanej opowieści planowana jest za kilka miesięcy. Realizatorzy szukają teraz pieniędzy na dokończenie dzieła. „Skafander Klingerta” to historia niezwykłego wynalazku wrocławskiego konstruktora opowiadana z perspektywy jego sześcioletniej córki.

Czytaj na s. 13

Emerytura honorowa dla 100-latków

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują dodatkowe comiesięczne świadczenie honorowe. W tym roku każdy stulatek dostanie ponad 3700 zł do portfela. W samym Wrocławiu do emerytury z ZUS uprawnionych jest 164 mieszkańców. Poznaj zasady przyznawania świadczenia.

Czytaj str. 16

Jacek Magiera: Mój Śląsk ma grać ofensywnie

Za nami pierwsze tygodnie pracy  nowego trenera Śląska Wrocław i  pojedynek z Jagiellonią, który udowodnił, że pod wodzą Jacka Magiery WKS będzie preferował inny styl gry, niż dotychczas. – Potencjał indywidualny, jakim dysponujemy, pozwala rozwijać ten zespół w kierunku ofensywnej piłki – podkreśla nowy trener piłkarzy Śląska Wrocław.

Czytaj str. 19

Wrocławska krzyżówka

W tym numerze zapraszamy do rozwiązania krzyżówki, która będzie teraz co tydzień ukazywała się w biuletynie wroclaw.pl. Do wygrania atrakcyjne nagrody: bluzy z herbem Wrocławia, plecaki na wycieczki, zaproszenia do ciekawych atrakcji i miejskie gadżety.

Najszybciej krzyżówkę rozwiążą ci, którzy czytają biuletyn, bo wiele odpowiedzi kryje się w naszych artykułach. W trakcie rozwiązywania krzyżówki można sprawdzić swoją wiedzę o Wrocławiu, jego historii, instytucjach i znanych postaciach oraz zdobyć wiedzę z nowych interesujących dziedzin. Hasło, które jest rozwiązaniem krzyżówki, zawsze nawiązuje do tematu numeru prezentowanego we wkładce.

Pobierz krzyżówkę w formacie pdf

Aby wygrać jedną z trzech nagród, wystarczy wysłać hasło z krzyżówki smsem pod numer 664 072 606 (koszt jednego smsa wg taryfy operatora). W treści smsa należy wpisać numer biuletynu i po kropce prawidłową odpowiedź. Regulamin na stronie www.wroclaw.pl/biuletyn.

A na osiedlach:

NADODRZE

Od kwietnia mieszkańcy Nadodrza mogą podziwiać nowy mural z Adamem Mickiewiczem na tle wrocławskich zabytków. Znajduje się on przy ul. Składowej. Jego powierzchnia to niemal 100 mkw., a do realizacji użyto specjalnych farb pochłaniających smog.

STRACHOCIN-SWOJCZYCE-WOJNÓW

Ruszył trzeci etap prac budowy parku Czarna Woda znajdującego się między ulicami: Swojczycką, Gospodarską, Miłoszycką i Ludową. Już w kwietniu pojawi się nowy mostek, a także ścieżki. Wkrótce rozpoczną się prace nad budową terenowej siłowni.

A ponadto:

 • Pogoda na tydzień
 • Co nowego w Sieci – przegląd miejskich social mediów
 • Utrzymanie obostrzeń do 25 kwietnia
 • Rezerwacje w Skarbówce
 • Pamiętaj o Spisie Powszechnym
 • Żywa Biblioteka – masz uprzedzenia, zacznij rozmawiać
 • Cafe Berg już otwarte
 • Nowe nazwy wrocławskich rond
 • Wspomóż schronisko – oddaj stare koce
 • Smarownice na pętlach
 • Buspas na Bolesława Krzywoustego
 • E-konsultacje – gdzie postawić stacje ładowania aut elektrycznych
 • Plan Zrównoważonej Mobilności
 • Posiłki dla seniorów MPK i medyków z Cafe Równik
 • Wisznia Mała – oglądaj Wrocław ze szczytu Wiszniaka
 • Wrocławska Wyprawka – nowy podarunek
 • Rusza 10. edycja programu MOZART
 • Kultura: Kino Nowe Horyzonty na VOD
 • Strona dla obcokrajowca

Gdzie dostać biuletyn?