Wrocław Extra

Co można złowić w Odrze. Wędkarz Kacper Wołejszo z Wrocławia

fot. archiwum prywatne Kacper Wołejszo

„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu”. Wrocławianin Kacper Wołejszo zgodnie z myślą Konfucjusza oddaje się dwóm pasjom – zawodowo i pozazawodowo. Pracuje w sklepie wędkarskim Krokodyl przy ul. Tęczowej. Wywodzi się z Wrocławskiego Sportowego Klubu Taekwon-do. Trener metody stójkowej. Jako zawodnik stoczył wiele pojedynków w formule TKD. Od zawsze wycisza się nad wodą. Poznajcie TKD Fisha.

Anna Aleksandrowicz | 18 września 2021

Okazuje się, że nie każdy wędkarz musi nosić sarmackiego wąsa pod czapeczką typu żółwik i przekonywać wszystkich, że „szczupak jest królem wód, tak jak lew jest królem dżungli”.  Ja mam sentyment do okonia, bo to była  pierwsza ryba, którą jako pięciolatek złapałem z dziadkiem w Zgorzelcu  uśmiecha się Kacper Wołejszo, którego spotykamy na Wyspie Słodowej. Zna, oczywiście, cytat z filmu Michała Tylki „Fanatyk” z Piotrem Cyrwusem w roli ojca-maniaka rybołówstwa śródlądowego.

Dzień Odry 2021

Dzień Odry 2021

Eventy / W plenerze / Dla dzieci / Spacery i wycieczki / Dla wszystkich
Termin 18 września 2021 od 11:00 do 18:00

Miejsce Bulwar Xawerego Dunikowskiego

Zobacz

Nie wolno łowić ryb w pobliżu zapór i tam

On w ryby wkręcił się przez dziadka, u którego spędzał za dzieciaka część każdych wakacji. Ale też od zawsze lubił zwierzęta i hodował w domu wszystko: od chomików przez papużkę po gekony. Sklep, w którym zaopatrywał się w karmy dla swojej menażerii, nazywał się zoologiczno-wędkarski, więc tam też kupował akcesoria do łowienia ryb.

Jak za mała, to do wody

Zrobił Kartę wędkarską, jak miał 10 lat, żeby dowiedzieć się, jakie są okresy i wymiary ochronne dla poszczególnych gatunków.  W każdym roku mogą być inne, ale np. w tym sandacza i suma nie można było łowić od 1 stycznia do 1 czerwca, okonia - do 15 cm długości, szczupaka - do 50 cm  wylicza. Jeśli więc złapie się mniejszą sztukę, trzeba ją z powrotem wypuścić do wody.  Ja wypuszczam wszystkie  zaznacza Kacper.

sum-zlowiony-w-odrze

1,5 m i 25 lat - oto sum - rówieśnik TKD Fisha. Pływa w Odrze pod jednym z mostów, fot. archiwum prywatne

Wyciąga, ogląda, robi zdjęcie na pamiątkę i chlup  zwraca wolność jak rybak złotej rybce. Żeby zrobić jak najmniejszą krzywdę zwierzęciu, używa haczyków bez zadziorów, dezynfekuje ranę płynem do odkażania, a siatka, w której chwilę trzyma okaz, by nie zwiał z trawy do wody, nie ma supełków  żeby ryba nie wytarła sobie śluzu z ciała i potem nie zachorowała na grzybicę.

wedzkarz nad Odrą

– Wrocławskim rybom hałas nie przeszkadza – zapewnia Kacper Wołejszo z koła PZW Krokodyl, fot. Tomasz Hołod www.wroclaw.pl

Czasem udaje mu się złowić ten sam okaz kilka razy. – Większe są charakterystyczne, bo np. brakuje im kilku łusek - opowiada. Dlatego ma nadzieję na ponowne spotkanie za kilka lat z sumem, który mieszka w Odrze pod mostem Milenijnym. Sumy mogą żyć nawet 80 lat.

Dno z drugim dnem

Skąd wie, w którym miejscu zarzucić wędkę?  Tylko na dwie rzeczy nie mamy wpływu: jakiej wielkości ryba skusi się na naszą przynętę i czy będzie wystarczająco głodna, żeby się nią w ogóle zainteresować  zaznacza TKD Fish.

Pod wodą trwa walka o przeżycie. Gatunki spokojnego żeru, żywiące się roślinami, muszą uważać, by nie zainteresować sobą drapieżnego towarzystwa. Dlatego w warunkach miejskich, ryb można spodziewać się np. pod mostami. Tam po budowie część dna przy filarach jest wyżej, część niżej, robią się zakamarki, gdzie można się ukryć albo ogrzać.  Zabronione jest łowienie w pobliżu budowli hydrotechnicznych, takich jak tamy, bo tam woda jest spiętrzona, ma dużo tlenu - ryb jest tam tak dużo, że można je wyciągać rękami  tłumaczy Kacper.

On z Odry w pobliżu Wyspy Słodowej wyciąga klenie, jazie i bolenie. Szczupaki żyją w kanale żeglugowym Odry na Sępolnie. W Odrze z wizytą pojawia się nawet łosoś.  Osobiście nie złowiłem, ale wiem, że bywa  zaznacza Kacper. Podobnie rzecz się ma z węgorzem. W Odrze można się doliczyć aż 100 gatunków ryb.

Karta wędkarska to dokument, który uprawnia do łowienia ryb w Polsce. Żeby ją wyrobić, trzeba mieć co najmniej 14 lat. Dostaje się ją dożywotnio po zdaniu komisyjnego egzaminu z przepisów dotyczących wędkowania. Więcej na www.kartawedkarska.pl