Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Inwazja na Port Lotniczy Wrocław

Wyglądają jak eskadra dwupłatowców, szarżująca na terminal. Krasnale, uzbrojone m.in. w teatralną maskę, trąbkę i gęsie pióro, siedzące okrakiem i bokiem na dorodnych bocianach, wlatują do hali lotniska z misją poinformowania przyjezdnych, że właśnie oto przybyli do miasta, które już za pół roku stanie się Europejską Stolicą Kultury. Fajny pomysł, dowcip, dobre wykonanie.  

 • Krasnale nadlatują...

  Krasnale nadlatują... fot. Alicja Kielan

 • Krasnal Aktor z teatralną maską

  Krasnal Aktor z teatralną maską, fot. Alicja Kielan

 • Krasnal

  Kto tak pięknie gra...?, fot. Alicja Kielan

 • Krasnal

  Krasnal Literat - miło, że z gęsim piórem, a nie z klawiaturą..., fot. Alicja Kielan

 • Bociany nadlatują

  Rysunek do Inwazji

 • Twórcy - Jerzy Kosałka i Maciej Albrzykowski - zdają się być zadowoleni ze swojego dzieła,

  Twórcy - Jerzy Kosałka i Maciej Albrzykowski - zdają się być zadowoleni ze swojego dzieła, fot. Alicja Kielan


Niecodzienną popartową instalację, oficjalnie otwartą we wrocławskim Porcie Lotniczym 31 maja, zaprojektował znany wrocławski artysta Jerzy Kosałka. Wymyślił scenkę rodzajową, w której główne role odgrywają zawsze dobrze kojarzący się „aktorzy” (także z Wrocławiem)  bociany i krasnale.

Co mówi o swoim projekcie jego autor.

Pięć krasnali na pięciu bocianach wdziera się na lotnisko, usiłując wylądować w jego centrum. Ta swoista Inwazja (jak nazwana została instalacja) nikomu nie zagraża. Krasnale, m.in. Literat, Malarz i Aktor, przylatują bowiem na bocianich karkach, żeby rozgłaszać o tym, że Wrocław już niedługo zostanie kulturalnym centrum Europy na cały 2016 rok. A trzymane przez krasnali artystyczne atrybuty jednoczą w tym wydarzeniu przedstawicieli różnych sztuk i nawiązują do osiągnięć wrocławskich twórców (np. z Grupy Luxus, z której wywodzi się sam Kosałka).

 

Jerzy Kosałka podczas montażu Inwazji, fot. Alicja Kielan

Każda z rzeźb Inwazji waży nieco mniej niż 100 kg. Ich autor  Maciej Albrzykowski  użył w pracy żywicy i metalu. Krasnale, których postaci wiwierają efekt king size, są unoszone przez bociany o 4-metrowej rozpiętości skrzydeł. Cała rzeźba ma zaś ok. 2 m wysokości. Wszystkie są zawieszone na linkach między podporami dachu, mają też dostęp do elektryczności – trzymane przez krasnale latarnie migają ciepłym, czerwonym światełkiem.

Z dwumetrowym bocianim skrzydłem jego twórca - Maciej Albrzykowski, fot. Alicja Kielan

Inwazja bawi, jest bajkowa, ale i ciut niepokojąca  krasnale wyglądają trochę na takich, co nie znoszą sprzeciwu... Słyszeliśmy głosy dzieciaków, które zadzierając głowy do góry, pytały rodziców, czy „to nie spadnie?”. A gdzieżby tam, kulturalny wrocławski bocian nie może upaść! Wierzymy, że daleko zaleci  wysoko i z fasonem!

Montaż instalacji w holu wroclawskiego lotniska, fot. Alicja Kielan

Inwazja, instalacja w holu Portu Lotniczego Wrocław, 31 maja – 2 sierpnia 2015. Projekt: Jerzy Kosałka, wykonanie: Maciej Albrzykowski.

 Zgłoś uwagę