Wrocław. Europejska Stolica Kultury

300 dni do Europejskiej Stolicy Kultury

Czas szybko płynie i już za 300 dni Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury 2016. Na 300 dni przed tym wydarzeniem Wrocław postawił na ofensywę europejską. Zaprasza na ESK podczas prestiżowych imprez w Paryżu, Londynie, Mediolanie czy Madrycie.


Pierwszą połowę roku 2015 organizatorzy poświęcają na promowanie ESK i Wrocławia na największych imprezach kulturalnych i turystycznych na świecie.

- W czerwcu, czyli dokładnie w połowie roku, zaprezentujemy we Wrocławiu projekty Europejskiej Stolicy Kultury. Całe pierwsze półrocze 2015 roku przeznaczamy, więc na szeroką prezentację Wrocławia i zapraszanie do nas na rok 2016. Stąd silna obecność na największych i najpopularniejszych imprezach turystycznych i kulturalnych na starym kontynencie - tłumaczy Krzysztof Maj, dyrektor biura ESK Wrocław 2016. - Będziemy zapraszać do Wrocławia także poprzez obecność artystyczną, stąd udział naszych artystów w festiwalach teatralnych, wielkich targach książki i innych imprezach kulturalnych. Wszędzie, gdzie tylko można, będziemy pokazywać siłę całej polskiej kultury, która w przyszłym roku będzie zogniskowana we Wrocławiu. Dużym wydarzeniem jest to, że np. do Paryża jesteśmy zaproszeni nie tylko jako kraj, ale i jako miasto, dlatego na tych ogromnych imprezach odwiedzanych przez setki tysięcy osób będziemy mieli własne miejsce do prezentacji - dodaje dyrektor ESK.

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 w lutym 2015 roku prezentowała się podczas targów turystycznych w Hamburgu i Pradze. Wraz z Dolnośląską Organizacją Turystyczną i Biurem Promocji Miasta i wieloma innymi wrocławskimi instytucjami kulturalnymi zaprasza do Wrocławia na trwających właśnie największych targach turystycznych na świecie w Berlinie (4-8 marca).

Od 22 do 25 marca ESK wraz z dwudziestoma słynnymi polskimi pisarzami promować będzie Wrocław podczas Salon De Livre, czyli międzynarodowych targach książki. Podobnie będzie na wielkich targach książki w Londynie w kwietniu (14.04-16.04) oraz Madrycie (29.05-14.06). Wrocław jest obecny na książkowych wydarzeniach, bo w 2016 będzie Światową Stolicą Książki UNESCO, prócz tego stara się o tytuł Miasta Literatury UNESCO. Decyzję o przyznaniu tytułu poznamy w listopadzie 2015. 

Zapowiedź projektu „Mosty" i ogłoszenia programu ESK 2016 nastąpi także m.in. na Wystawie Światowej EXPO w Mediolanie (18-24.05). Zgłoś uwagę