22 września Dzień bez Samochodu. Bezpłatnie MPK i koleją

We wtorek, 22 września, obchodzimy Dzień Bez Samochodu, który odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tego dnia będzie można nieodpłatnie skorzystać z komunikacji zbiorowej we Wrocławiu, zaś na osoby, które zdecydują się na bardziej ekologiczne środki transportu, czekają liczne atrakcje.


Darmowa komunikacja zbiorowa dotyczy również komunikacji podmiejskiej z sąsiednich gmin, które zdecydowały się współuczestniczyć w wydarzeniu. Zgodnie z zasadami inicjatywy, zadeklarowano też szereg działań o charakterze trwałych zmian, głównie inwestycyjnych i organizacyjnych wykonanych przez miasto w danym roku, których celem jest poprawa dostępności środków transportu zbiorowego, rowerów czy ruchu pieszego.

– Od ostatniego dnia bez samochodu oddaliśmy do użytku trasy dla rowerów na ul. Dworcowej, Komuny Paryskiej, Krasińskiego oraz fragment przy dawnym Browarze „Piast” na ul. Jedności Narodowej. Powstały również dwie zielone trasy – Krzywa Grobla (od Niskich Łąk do kładki Siedleckiej) oraz fragment Promenady Krzyckiej (na odcinku Borowska – Spiska). Od końca kwietnia, przez całą dobę, otwarty dla rowerzystów jest wrocławski Rynek. Dodatkowo w celu zwiększenia bezpieczeństwa rowerzystów wprowadzono strefę 30 km/h na głównych ulicach w mieście, gdzie nie występuje obecnie infrastruktura rowerowa – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności.

Dzień bez samochodu, dzień bez biletu

Dzień bez samochodu, dzień bez biletu

W plenerze / Akcje społeczne / Dla wszystkich
Termin 22 września 2020 od 00:01 do 23:58

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Za darmo na Wrocławskim Rowerze Miejskim 

Każdy, kto zdecyduje się wypożyczyć rower w systemie Nextbike Polska, będzie mógł korzystać z Wrocławskiego Roweru Miejskiego za darmo przez godzinę.

Dzień bez samochodu w Aquaparku Wrocław

We wtorek 22 września dla pierwszych stu osób, które przyjadą do aquaparku rowerem, hulajnogą lub na rolkach, będą przygotowane prezenty-niespodzianki.

Dzień bez samochodu w Aquaparku!

Dzień bez samochodu w Aquaparku!

Termin 22 września 2020 od 10:00 do 15:00

Miejsce Aquapark Wrocław

Zobacz

Dodatkowo, na miejscu będzie można swój jednoślad oznakować. Policjanci z Komisariatu Policji Wrocław Krzyki czekają przed wejściem do Wrocławskiego Parku Wodnego od 10.00 do 13.00.

Przy czym, należy mieć przy sobie dowód zakupu roweru, który powinien być odpowiednio wyposażony:

  • z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  • z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Darmowe przejazdy pociągami Kolei Dolnośląskich we Wrocławiu

Na mieszkańców Wrocławia, którzy zdecydują się wybrać 22 września pociąg Kolei Dolnośląskich zamiast samochodu czekają darmowe przejazdy. Pasażerowie mogą liczyć na darmowy przejazd w granicach Wrocławia za okazaniem dowodu rejestracyjnego.

– Chcemy w ten sposób zachęcić do korzystania z kolei przede wszystkim tych, którzy jeszcze się do niej nie przekonali i na co dzień wybierają samochód. Mamy swoje atuty, pociągi w przeciwieństwie do samochodów nie stoją w korkach – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu

Jest zwieńczeniem zainaugurowanego przez Komisję Europejską w 2002 roku Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Akcja ma zachęcić mieszkańców miast do częstszego wybierania przyjaznych środowisku środków transportu: jazdy na rowerze czy transportu zbiorowego.Zgłoś uwagę