Rozstrzygnięto rowerowe przetargi na Legnickiej

Rozstrzygnięto przetargi na kilka rowerowych inwestycji przy ulicy Legnickiej we Wrocławiu. Ich realizacja potrwa od 3 do 4 miesięcy. Chodzi mianowicie o przebudowę rampy przy ulicy Legnickiej pod przejazdem kolejowym, budowę trasy rowerowej na Legnickiej od Rybackiej do Poznańskiej, oraz wyniesieniu przejazdów rowerowych na skrzyżowaniu ulicy Dobrej, Białowieskiej, Młodych Techników i Inowrocławskiej z ulicą Legnicką.

  • Rowerowe inwestycje na ul. Legnickiej

    Rowerowe inwestycje na ul. Legnickiej


Niewygodne i niebezpieczne, takich miejsc wzdłuż ulicy Legnickiej rowerzyści wskazują wciąż sporo. Wśród nich najniebezpieczniejszy obecnie we Wrocławiu przejazd rowerowy na ulicy Dobrej przy Legnickiej – co chwilę dochodzi tam do potrąceń rowerzystów. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta rozstrzygnął ostatnio kilka przetargów na zadania, które ułatwią cyklistom drogę do i z Centrum.

Rampa pod przejazdem kolejowym

To jedna z bardziej wyczekiwanych przez wrocławskich rowerzystów inwestycji. Chodzi o rampę wzdłuż ulicy Legnickiej między ulicami Podmiejską i Niedźwiedzią po stronie północnej (prawa strona jadąc w kierunku Magnolia Park).

Rampa pod przejazdem kolejowym na ul. Legnickiej

Obecnie rampa zjazdowa pod wiaduktem kolejowym jest bardzo wąska, nie ma szans, aby dwa rowery mogły się na niej bezpiecznie wyminąć. Docelowo zostanie ona poszerzona, zlikwidowane zostaną schody znajdujące się obecnie od strony jezdni, a na miejscu powstanie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 2 metrów. Przebudowa będzie kosztować 296.833,80 zł, a potrwa 3 miesiące (planowany odbiór koniec września 2015).

Droga dla rowerów na Legnickiej

ZDiUM rozstrzygnął również przetarg na budowę drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Legnickiej między Rybacką a Poznańską. Zostanie ona poprowadzona po północnej stronie (po prawej stronie w kierunku pl. Strzegomskiego) w większości chodnikiem, a w części, gdzie nie ma na to miejsca, zostanie wydzielona z jezdni.

Obecnie jest tak, jak przedstawiono w Poradniku Wrocławskiego Rowerzysty (od 4 minuty i 11 sekundy)

Ważnym elementem tego zadania jest budowa wyniesionych przejazdów rowerowych na uliczkach prostopadłych do Legnickiej – dzięki nim kierowcy skręcający z ulicy Legnickiej będą musieli zwolnić przed przejazdem i ustąpić miejsca rowerzystom. Obecnie często dochodzi tu do wymuszania pierwszeństwa na rowerzystach znajdujących lub zbliżających się do przejazdów, a na ulicy Dobrej notorycznie dochodzi do potrącenia cyklistów. Przejazdy rowerowe i przejścia dla pieszych zostaną wyniesione na ulicy Młodych Techników, Inowrocławskiej, Dobrej i Białowieskiej. Koszt inwestycji to 817 855,61 zł, wykonawca na jej zrealizowanie ma 4 miesiące. Nową trasą pojedziemy więc najprawdopodobniej w listopadzie 2015 r.Zgłoś uwagę