Do 2019 r. miasto wyda ponad 3 mld zł na inwestycje

Budowa trzech nowych podstawówek, torowisko na ul. Popowickiej, przebudowa ul. Buforowej do granic miasta czy budowa centrum kulturalno-bibliotecznego na Psim Polu to tylko niektóre inwestycje, jakie znalazły się w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2015-2019. Zobacz, jakie projekty znalazły się w dokumencie.

  • wpi 2015-2019

    Inwestycje, które znalazły się w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2015-2019


Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej, 15 stycznia, odbędzie się drugie czytanie i głosowanie nad Wieloletnim Planem Inwestycyjnym na lata 2015-2019. W ciągu najbliższych czterech lat miasto przeznaczy na inwestycje 3 mld 364 mln zł. Dla porównania, WPI 2013-2017 zakładał 2 mld 817 mln (plan po zmianach).

 

Zestawienie funduszy na inwestycje

 

– W nowym WPI ujęliśmy trzy priorytety: pierwszy to komunikacja remonty i przebudowy ulic, transport publiczny, drugi to edukacja, a trzeci to zadania osiedlowe, czyli np. remonty chodników, osiedlowych ulic, inicjatywy lokalne czy budżet obywatelski – wylicza Joanna Niemiec, zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej ds. Inwestycji.

 

W ciągu najbliższych czterech lat powstanie kilka długo wyczekiwanych inwestycji drogowych. W WPI znalazły się m.in.:


• budowa obwodnicy Leśnicy (Obwodnica Lesnicy kiedy rusza budowa)
• przebudowa ul. Buforowej
• metrobus z Nowego Dworu do centrum (Metrobus na Nowy Dwór)
• drugi etap rozbudowy ul. Racławickiej wraz z budową mostu
• przedłużenie ul. Wojanowskiej do al. Stabłowickiej na wysokości nowego szpitala wojewódzkiego
• budowa łącznika ul. Gorlickiej i ronda Lotników Polskich, tzw. ul. Nowogorlicka (Budowa łącznika ulicy Gorlickiej we Wroclawiu)
• przebudowa wiaduktu na ul. Chociebuskiej (Wroclaw nowy wiadukt na Chociebuskiej)
• ul. Mościckiego – poprawa stanu nawierzchni i budowa ścieżki rowerowej
• aleja Wielkiej Wyspy (Sąd oddalił protesty przeciw alei Wielkiej Wyspy)
• rozbudowa ul. Weigla dla potrzeb Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego (Jest wykonawca rozbudowy ul. Weigla)

W WPI pojawił się jeszcze jeden bardzo ważny projekt, a mianowicie trzeci etap Zintegrowanego System Transportu Szynowego. – Chodzi tu o budowę dwóch całkowicie nowych torowisk. Jedno na ul. Hubskiej/Suchej, a drugie na ul. Popowickiej, Starogoroblowej i Długiej do ul. Jagiełły – mówi Joanna Niemiec.

Obecnie trwa boom demograficzny. Urząd Miejski przygotowuje się do przyjęcia nowych mieszkańców Wrocławia i dlatego w porównaniu do lat 2010-2014 w nowym planie inwestycyjnym na edukację zostanie przeznaczone o 200 mln zł więcej. Z tych pieniędzy zostanie sfinansowanych m.in. siedem nowych przedszkoli:
• przy ul. Wałbrzyskiej
• przy ul. Suwalskiej
• przy ul. Zwycięskiej
• przy ul. Irkuckiej
• przy ul. Piotrkowskiej
• przy ul. Berenta
• przy ul. Sarbinowskiej

Powstaną także trzy nowe szkoły podstawowe przy Kłodzkiej, Głównej i Zwycięskiej. Ruszy też długo zapowiadana budowa nowej siedziby V LO przy ul. Ślężnej, w miejscu dawnego basenu.

Wizualizacja nowego budynku V LO

276 mln złotych na zadania osiedlowe

W nowym WPI wyraźnie widać, że coraz ważniejsze zaczynają być zadania osiedlowe. W ciągu czterech najbliższych lat na ten cel zostanie przeznaczone 276 mln zł (to o 180 mln więcej niż w minionych pięciu latach – 2010-2014). Na tę sumę składa się budżet obywatelski, rewitalizacja podwórek i placów zabaw i zieleni oraz budowy i przebudowy chodników, inicjatywy lokalne, budowa boisk o sztucznych nawierzchniach. – W tym planie uwzględniony został również całkowicie nowy projekt rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego – informuje zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej ds. Inwestycji.

W tym roku zakończy się największa kulturalna inwestycja miasta na przestrzeni kilku ostatnich lat – budowa Narodowego Forum Muzyki. Ponadto w trakcie realizacji jest muzeum teatru, rewitalizacja dawnego baru Barbara czy budowa centrum kulturalno-bibliotecznego Fama. W planach jest również gruntowny remont Klubu Formaty.

Wizualizacje nowego centrum kulturalno-bibliotecznego na Psim Polu

Więcej na temat inwestycji czytaj w artykule: Nowa Fama na Psim Polu: Jest wykonawca [WIZUALIZACJE]

Remonty i przebudowy obiektów sportowych

Wieloletni Plan Inwestycyjny zakłada także liczne inwestycje w obiekty sportowe i rekreacyjne. Właśnie ogłoszono kolejny przetarg na przebudowę basenów przy ul. Wejherowskiej. Obecnie trwa przygotowanie projektu rewitalizacji Stadionu Olimpijskiego, który ma być areną 10. Olimpiady Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017. W planach znalazły się także remonty boisk zarządzanych przez Miejskie Centrum Sportu przy ul. Na Niskich Łąkach i Sztabowej. – Kontynuujemy również projekt budowy boisk ze sztuczną nawierzchnią przy szkołach, ponieważ korzystają z nich nie tylko uczniowie, ale też mieszkańcy – dodaje Joanna Niemiec.

Wizualizacja przebudowanych basenów przy ul. Wejherowskiej

Więcej na temat inwestycji przeczytasz w artykule: Wejherowska: kryty basen w innym miejscu

Zgłoś uwagę