4. Naczelny Sąd Administracyjny: konstytucja nie zabrania ustawowego uregulowania związków homoseksualnych

Dawid jest z Dolnego Śląska, Kuba z Mazowsza. Poznali się na imprezie, pobrali na portugalskiej Maderze. Spróbowali zarejestrować małżeństwo w Polsce, ale im się nie udało. Poszli do sądu. W październiku 2022 roku dostali orzeczenie, z którego wynika, że polska konstytucja nie zabrania ustawowego zalegalizowania związków dwóch mężczyzn lub dwóch kobiet.

„Historyczne orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) w sprawie małżeństw jednopłciowych” – napisali przed kilkoma dniami na FB Jakub i Dawid – małżeństwo.

Urząd odmówił zarejestrowania ślubu

Pobrali się w czerwcu 2017 roku w Portugalii. Po powrocie do Polski poszli z aktem ślubu do urzędu stanu cywilnego, aby zarejestrować małżeństwo. – Tak jak nakazuje polskie prawo – podkreśla Dawid, który pochodzi z Lubina na Dolnym Śląsku. – Niestety odbiliśmy się od okienka – wspomina.

Relacje z tego wydarzenia wrzucili na YouTube

Orzeczenie skraca drogę do legalizacji?

Poszli więc do wojewody, ale tam też niczego nie wskórali. Dotarli aż do najwyższej instancji, czyli Naczelnego Sądu Administracyjnego. Opisują: „Podczas rozprawy po raz pierwszy NSA stwierdził jednoznacznie – nasza konstytucja nie zabrania małżeństw osób tej samej płci. To historyczne słowa obalające mit powtarzany przez prawą stronę od lat. Dziś sąd rozprawił się z tym kłamstwem ostatecznie.”

Dalej cytują słowa sędziego na temat prawa: „Przepis ten nie przesądza o niemożliwości prawnego uregulowania związków osób tej samej płci, podkreśla natomiast szczególną ochronę małżeństwa, ale jako związku kobiety i mężczyzny. Z tego względu treść art. 18 Konstytucji RP nie mogłaby stanowić samoistnej przeszkody do dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa. Konkludując, omawiany przepis Konstytucji nie zabrania ustawowego uregulowania związków jednopłciowych.”

Jakub i Dawid podziękowali publicznie radcy prawnemu, Adamowi Kuczyńskiemu, za wieloletnią walkę i reprezentowanie ich przed sądem.

Orzeczenie sądu oczywiście nie czyni ich małżeństwa ważnym w Polce. Co więc im daje? – Znacznie skrócił drogę to tego, żeby się takim związkiem stać – odpowiada Dawid. – Skoro konstytucja tego nie zabrania, do legalizacji wystarczy ustawa uchwalona przez sejm – zauważa.

Dawid dodaje, że obecna konstrukcja prawa polskiego wywołują paradoks. Otóż zarówno on, jak i Kuba mogliby w naszym kraju legalnie pobrać się z kobietą i być w dwóch związkach małżeńskich jednocześnie: w polskim – damsko-męskim i w portugalskim – gejowskim.

Dawid pochodzi z Lubina na Dolnym Śląsku. Męża – z Żyrardowa pod Warszawą – poznał na imprezie. Na zakończenie zostawiamy film z ich ślubu na Maderze – portugalskiej wyspie na Oceanie Atlantyckim.