wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Zoo i Uniwersytet Wrocławski zawarły porozumienie o współpracy

Porozumienie podpisali rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Przemysław Wiszewski, i Radosław Ratajszczak, prezes Zoo Wrocław, fot. UWr

Wspólne projekty i badania naukowe, a także upowszechnianie ich rezultatów - to najważniejsze założenia porozumienia, które podpisali rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Przemysław Wiszewski i przedstawiciele Zoo Wrocław - Radosław Ratajszczak i Joanna Kasprzak.

Reklama

Umowa obejmuje także transfer wiedzy, współpracę z ośrodkami naukowymi na całym świecie, realizację praktyk zawodowych, prac licencjackich, magisterskich i doktorskich na terenie zoo. Nadrzędnym celem współpracy jest powiązanie teorii i badań naukowych z praktyką.

- Podpisanie porozumienia o współpracy między Uniwersytetem Wrocławskim a ZOO Wrocław nie tylko legitymizuje dotychczasowe kontakty między naszymi instytucjami, ale także otwiera drogę do jeszcze pełniejszego wykorzystania potencjału dydaktyczno-naukowego UWr i ZOO Wrocław - mówi prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. - Rozpoczęta dziś oficjalnie współpraca kładzie nacisk na badania naukowe, których wyniki, poza aspektem poznawczym, miałyby także walor praktyczny dla ZOO Wrocław, jego podopiecznych, czyli zwierząt, a także pracowników i odwiedzających je turystów.

Kształcenie fachowców

Wspólna aktywność Wydziału Nauk Biologicznych i ZOO Wrocław przełoży się także na kształcenie specjalistów, studentów, którzy będą świadomie dbać o naturę wokół nas w duchu poszanowania bioróżnorodności.

Prof.  Wiszniewski: - Nie bez znaczenia dla mnie, jako regionalisty, miłośnika i Wrocławia i Śląska, są plany przywracania różnorodności gatunkowej w naszym mieście i regionie poprzez współpracę Wydziału i ZOO Wrocław. Dla mnie to wyraźny znak dla naszego otoczenia, że Uniwersytet nie gromadzi wiedzy, lecz tworzy ją z myślą o ludziach i świecie wokół nas.

Nosorożec indyjski, najmłodszy mieszkaniec Zoo Wrocław, fot. Zoo Wrocław

We wrocławskim ZOO żyje blisko 12 tys. zwierząt, przedstawicieli 1100 gatunków, spośród których ponad 65 proc. zagrożona jest wyginięciem. Misją ogrodu jest rola ambasadora zwierząt w świecie ludzi. Współczesne ZOO to nie tylko atrakcja turystyczna, ale też ośrodek badań z bogatym zasobem fachowej wiedzy praktycznej. Rocznie ZOO przekazuje na ochronę zagrożonych gatunków pół miliona złotych. Jest to możliwe dzięki półtora milionowej frekwencji i wsparciu miłośników ogrodu.

- Jednym z priorytetów funkcjonowania ogrodu zoologicznego jest prowadzenie badań naukowych, mających na celu ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także prowadzenie działań edukacyjnych dotyczących ochrony gatunkowej zwierząt. Uniwersytet Wrocławski to doskonały partner do realizacji tych założeń – mówi Radosław Ratajszczak, prezes Zoo Wrocław.

Szef wrocławskiej instytucji podkreśla, że od lat stara się o to, by wrocławski ogród zoologiczny postrzegany był jako solidny partner instytucji naukowych. Ogród zoologiczny to doskonałe miejsce, w którym ilość badań związanych z biologią poszczególnych gatunków zwierząt jest nieograniczona.

Radosław Ratajszczak: - Wychodzimy jednak poza ten obszar, realizując projekty in-situ m.in. w Afryce i Azji. Jesteśmy przekonani, że wspólne działania  otworzą drogę do pozyskiwania międzynarodowych grantów na badania różnorodności biologicznej i jej ochrony w kraju, ale też zagranicą.

Uczyć szacunku do natury

Niezwykle ważnym aspektem ZOO jest edukacja, prowadzona przez ekspertów ogrodu. Dzięki niej przyszłe pokolenia uczą się jak szanować przyrodę i jej nie szkodzić. Pracownicy ogrodu edukują zwiedzających podczas zajęć edukacyjnych, wykładów oraz różnorodnych wydarzeń. Nie bez znaczenia pozostaje też współpraca z uczelniami wyższymi w zakresie poszerzania wiedzy na temat funkcjonowania ogrodów zoologicznych również wśród studentów. Dla nich zoo ma specjalną ofertę – w każdą środę mogą oni zakupić bilet w cenie 35 zł.

uwr/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama