4. Noworoczna zabawa droższa o jedną trzecią
Wokalistka na scenie w trakcie próby przed imprezą sylwestrową. Zdjęcie archiwalne, ilustracyjne. Tomasz Walków

Zapowiada Ci się sylwestrowy wieczór na kanapie przed telewizorem? Jeśli masz poczucie, że wszyscy się hucznie bawią, a Ciebie noworoczna feta omija, to uspokajamy: zdecydowana większość Polaków nie świętuje. Jedynie jedna czwarta organizuje lub idzie na domową imprezę, a na bal wybiera się tyle samo osób, co... do pracy. Dlatego inflacja i co za tym idzie droższa sylwestrowa zabawa, dotyczy niewielu z nas.

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Według badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor, 63 proc. z nas planuje w sylwestrową noc zostać u siebie, w towarzystwie najbliższych. Prywatkę organizowaną we własnym mieszkaniu lub u znajomych wybierze jedna czwarta osób, wyjazdy 4 proc., imprezę w lokalu 3 proc., a teatr, kino i plener jedynie 2 proc.

Powiększ obraz: Grafika przedstawia, jak będziemy się bawić w sylwestra.
Grafika przedstawia, jak będziemy się bawić w sylwestra.

O ile Boże Narodzenie celebrują niemal wszyscy - prawie 98 proc. - to już świętowanie sylwestra w dużym stopniu zależne jest od wieku i grubości portfela – wynika z badania zleconego przez BIG InfoMonitor. Wśród 18-24 latków, w ten czy inny sposób, bawić się będzie 60 proc. osób, podczas gdy w gronie 65 plus - 26 proc.

Sylwester 2023 - bawią się bogaci

Na jeszcze większe podziały wpływa nasz status materialny. Wśród osób, które żyją na granicy ubóstwa na zabawę pozwoli sobie jedynie co dziesiąty, a wśród zamożnych – 6 na 10 ankietowanych.

W przypadku Sylwestra pozostajemy tradycjonalistami. Od lat świętowanie w domu wybiera niemal 90 proc. Polaków. Niekoniecznie decydują o tym jedynie koszty, ale też upodobania i wzorce kulturowe. Być może wielu z nas marzy o zagranicznym wyjeździe czy sylwestrowym balu, ale gdy przychodzi co do czego, to w zdecydowanej większości preferujemy spotkanie w domu, z rodziną i znajomymi, a wyjazd zagraniczny pozostaje w sferze marzeń.
dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor

Sylwester mocno podrożał

Czy wysoka wciąż inflacja będzie miała wpływ na nasze sylwestrowe plany? Na sylwestrowe zakupy przeznaczymy w tym roku średnio o 32 proc. więcej niż rok temu: 258 zł zamiast 195 zł.

Według badania zleconego przez prowadzący rejestr dłużników BIG InfoMonitor, blisko połowa z nas (48 proc.) chce się zmieścić w przedziale od 100 do 200 zł. Zdecydowanie przybyło jednak osób, które na sylwestra i Nowy Rok zakładają wydać więcej niż 200 zł. Ich udział wzrósł z 23 do 30 proc.

Powiększ obraz: Grafika przedstawia, ile planujemy wydać na sylwestra.
Grafika przedstawia, ile planujemy wydać na sylwestra.

Dla przykładu, ponad 500 zł deklarowało na zabawę w 2022 roku 5 proc. badanych, a obecnie już 8 proc. O 1 punkt procentowy (czyli do 10 proc. badanych w 2023 r.) wzrosła także liczba osób chcących zmieścić się w przedziale 300-500 zł.

Według realizowanego dla nas badania, w tym roku 47 proc. rodaków podało, że nadmierne wydatki na organizację Wigilii odbijają się na ich budżecie nawet do kwietnia. A prawdziwe finansowe tarapaty mogą dotknąć aż 12 proc. osób. Z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie informacji kredytowych BIK z końca października, czyli jeszcze chwilę przed świętami, wynika, że problemy z terminową spłatą rachunków i rat kredytów miało blisko 2,7 mln osób, czyli niemal 9 proc. dorosłej populacji. Ich łączne zaległości wyniosły 84,2 mld zł, co daje średnio na osobę ponad 31,2 tys. zł. Przez rok kwota ta wzrosła o blisko 7 mld zł, tylko w październiku przybyło 600 mln zł nowych nieopłaconych na czas zobowiązań.
dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor

Badanie Quality Watch "Wydatki świąteczne i Sylwestrowe Polaków” dla BIG InfoMonitor wykonane zostało w dniach 1-4 grudnia 2023, metodą CAWI wśród reprezentatywnej grupy Polaków w wieku 18+. Próba 1078 osób.