wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Z kranu leci zielona woda? Nie pij jej, nie nalewaj do wanny, nie podawaj psu. Zadzwoń pod 993
Zielona woda z kranu to znak, że doszło do wycieku z sieci ciepłowniczej. Na zdjęciu kran, z którego płynie jaskrawozielona woda. fot. Fortum
Zielona woda z kranu to znak, że doszło do wycieku z sieci ciepłowniczej. Na zdjęciu kran, z którego płynie jaskrawozielona woda.

Dzisiaj (8 lutego) w południowo-wschodnich dzielnicach Wrocławia przedsiębiorstwo Fortum rozpoczęło kilkudniową kontrolę sieci ciepłowniczej zasilanej z elektrociepłowni Czechnica. Żeby sprawdzić, czy nie ma tam wycieków i innych usterek, do wody, która w niej płynie, dodano dziś jaskrawozielony barwnik spożywczy: fluoresceinę.

Reklama

Dodawana do wody substancja jest całkowicie bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i instalacji. Z zabarwionej wody nie można korzystać z innego powodu: ta  zieleń jest znakiem, że doszło do wycieku i do wody wodociągowej dostała się ta, która powinna być w sieci ciepłowniczej.

Co robić, jeśli woda jest zielona?

Jeśli woda w kranie jest zielona:

  • Nie korzystaj z niej.
  • Powiadom służby przedsiębiorstwa Fortum, dzwoniąc pod bezpłatny numer 993.

W jak wielu kranach może pojawić się zielona woda?

Kontrola dotyczy południowo-wschodnich dzielnic Wrocławia.

To nie będzie tak, że nagle z tysięcy kranów w tej części miasta zacznie lecieć zielona woda. Niewykluczone, że taka sytuacja nie zdarzy się nigdzie. Jeśli jednak  się pojawi, to znak, że doszło do przecieku.
Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum

Jeśli kolor wody z kranu się nie zmieni, to znak, że sieć jest szczelna, a wymiennik ciepła odpowiedzialny za jej podgrzanie działa poprawnie. W prawidłowo funkcjonującym węźle barwiona na zielono sieciowa woda grzewcza nie powinna mieszać się z wodą w instalacji wewnętrznej budynku.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl