4. Wyniki matur 2022. Zdało 75 procent maturzystów. Sprawdź wyniki egzaminów maturalnych [SZCZEGÓŁY]

Tomasz Wysocki,

Znane są już wyniki matur 2022 www.wroclaw.pl
Znane są już wyniki matur 2022

Są już znane wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. Według ministra edukacji i nauki wyniki egzaminów dojrzałości w 2022 roku są lepsze niż przed rokiem. Każdy może już sprawdzić swoje wyniki logując się w systemie ZIU. Zobacz, jak statystycznie wypadli maturzyści na Dolnym Śląsku.

W całej Polsce do egzaminów maturalnych podeszło ponad 268 tys. osób (w tym 34 Ukraińców). Zdało - 78,2 proc. (w liceach - 84 proc., w technikach - 69,2 proc.). Prawo do poprawki - czyli jeden egzamin w plecy, ma 15,5 proc. zdających. Natomiast 6,3 proc. nie przeszło przez więcej niż jeden egzamin i musi czekać rok na kolejne podejście.

Każdy ze zdających może sprawdzić swoje indywidualne wyniki. Należy zalogować się na stronie ZIU.

Jeszcze we wtorek (5 lipca) Okręgowe Komisje Egzaminacyjne prześlą wyniki egzaminów maturalnych do szkół.

Matura 2022 we Wrocławiu: Zdało blisko 75 proc. maturzystów

Na Dolnym Śląsku do egzaminów maturalnych przystąpiło 17 055 osób, licealistów, absolwentów techników i szkół branżowych II stopnia. Egzamin dojrzałości zaliczyło 74,8 proc. (to mniej niż średnia ogólnopolska, która wynosi 78,2 proc.). Prawo do poprawki ma 18,6 proc. zdających, natomiast 6,6 proc. nie zaliczyło więcej niż jednego egzaminu (w skali kraju to 6,3 proc.) i na kolejne podejścia musi czekać do przyszłego roku.

Egzamin z języka polskiego pomyślnie przeszło 95 proc. maturzystów z Dolnego Śląska, tak samo poszedł egzamin z angielskiego. Za to matematykę zaliczyło 78 proc. abiturientów.

Oceny na maturze decydują o szansach przy przyjęciu na studia. Większość uczelni systemy rekrutacyjne dla kandydatów na studia ma jeszcze otwarte.