3. Wiadomości z regionu
  4. Wymiana oświetlenia ulicznego w Żmigrodzie. Proekologicznie i ślicznie [ZDJECIA]
Tak wygląda panorama Żmigrodu i ulice oświetlone proekologicznym systemem Marcin Walczak
Tak wygląda panorama Żmigrodu i ulice oświetlone proekologicznym systemem

Modernizację oświetlenia ulicznego w gminie Żmigród zaplanowano ze sporym rozmachem. Energooszczędne oprawy LED wymieniono w ponad 1700 punktach.

Wymiana oświetlenie ulicznego na energooszczędne w technologii LED objęła kilka zadań:

• wymianę 1733 punktów oświetleniowych na nowoczesne oprawy w technologii LED;
  • wymianę 80 wysięgników;
  • wymianę 148 słupów stalowych;
  • modernizację i dostosowanie do współpracy z systemem sterowania 73 szafy oświetleniowe.

Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniósł 4 mln 243 tys. 500 zł. Przy dofinansowaniu 3 mln 182 tys. 625 zł ze środków unijnych. Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Oszczędności sięgające nawet 450 tys. zł

Zapowiadając realizację pomysłu burmistrz Żmigrodu zakładał, że modernizacja systemu oświetlenia ulicznego przyniesie oszczędności sięgające nawet 450 tys. zł rocznie.

Poza oszczędnościami, które pozwolą finansować inne ważne zadania, oświetlenie LED przyniesie szereg dodatkowych korzyści, takich jak poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, a także zwiększenie widoczności pieszych, zwłaszcza przy przejściach dla pieszych. Kolejny ważny powód do przeprowadzenia inwestycji, to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, co pozwala osiągnąć znaczny efekt ekologiczny. Technologia LED daje nowe możliwości w zakresie sterowania oświetleniem, tzn. załączanie i wyłączanie lamp o właściwej porze, regulacja natężenia oświetlenia w sposób adekwatny do potrzeb czy też sygnalizowanie nieprawidłowości w oświetleniu.
Robert Lewandowski, burmistrz Gminy Żmigród, serwis Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie

Źródło: materiały prasowe