3. Wiadomości z regionu
  4. Remont murów i bramy zamkowej w Bierutowie. W planach renowacja kolejnych zabytków

Remont bramy zamkowej oraz średniowiecznego muru obronnego wokół najciekawszego zabytku w Bierutowie kosztowały ponad 650 tys. zł. W planach władz gminy jest m.in. rewitalizacja wieży ratuszowej w centrum miasteczka.

Widowiskowa brama zamkowa z XVII w. ma za sobą pierwszy etap prac konserwatorskich. Zakres robót obejmował m.in. renowację elementów kamiennych, usunięcie mikroorganizmów oraz wtórnych uzupełnień, rekonstrukcję tynków, wypełnienie szczelin i pustek metodą iniekcji. Roboty kosztowały blisko 240 tys. zł. Jednak na dokończenie całego procesu potrzeba jeszcze ok. 500 tys. zł.

Ponad 420 tys. zł wydano w ciągu ostatnich trzech lat na remont blisko 50-metrowego odcinka średniowiecznych murów obronnych. To wyjątkowa w skali regionu tak dawna konstrukcja zachowana w oryginalnej formie. Specjaliści od konserwacji zabytków nie tylko odnowili obie strony muru, lecz również wykonali nową koronę.

Nowa wizja historycznego Rynku

Władze gminy Bierutów przymierzają się do kolejnych zadań obejmujących renowację zabytków i historycznej przestrzeni miasteczka.

Największy projekt dotyczy nowego zagospodarowania centralnego placu wokół wieży ratuszowej (w konsultacji z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków). Zakres prac to:

• wymiana nawierzchni;
  • uporządkowanie zielni i odtworzenie jej historycznego układu;
  • doposażenie małej architektury
  • wyeksponowanie historycznych elementów Rynku.

Szacowana wartość robót to ponad 8,6 mln zł (z tego szacowany wkład z budżetu UE to ok. 6 mln zł).

Planowane inwestycje dotyczące zabytków w gminie Bierutów to również:

• rewitalizacja wieży ratuszowej w Bierutowie;
  • konserwacja ratunkowa ołtarza głównego 1689 r. z kościoła późnoromańskiego (pol. XIII w.) pw. Narodzenia NMP w Stroni;
  • remont więźby dachowej i stropu drewnianego w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Solnikach Wielkich.
Źródło: materiały prasowe