3. Inwestycje
  4. Pompa Wrompa, która zamieni ścieki na ciepło, będzie miała mural. Rozpoczął się konkurs na projekt
Kobieta przed muralem z wizerunkiem dziewczyny przy ulicy Reja. Zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod

Projektanci murali, szable w dłoń! Rozpoczęły się artystyczne szranki o dziesięć tysięcy złotych i realizację projektu na budynku największej systemowej pompy ciepła w Polsce. Chodzi o wrocławską Wrompę.

Rozpoczął się konkurs na projekt muralu na elewacji Wrompy – największej w Polsce systemowej pompy ciepła:

• zadanie – stworzenie projektu graficznego muralu na północną elewację budynku (45 metrów kwadratowych ściany);
  • nagroda – zwycięski projekt zostanie wymalowany tegoroczną jesienią, a jego autor dostanie 10 tysięcy złotych;
  • czas – do 30 kwietnia 2023 roku;
  • wysyłka projektów na adres press(at)media.fortum.pl.

Mural na Wrompie: wskazówki i regulamin

Wskazówki dla uczestników:

• projekt powinien propagować wartości wzajemnej życzliwości, empatii, dobra, pozytywnych postaw wobec ludzi, zwierząt i środowiska;
  • wziąć pod uwagę, że budynek Wrompy będzie bezpośrednio sąsiadować z terenami zielonymi wokół grobli Kozanowskiej i rodzinnych ogródków działkowych.

Ideą przewodnią konkursu jest zastosowanie energii odnawialnej w ciepłownictwie, wykorzystanie w produkcji ciepła odpadów, jakimi są ścieki oraz ekologiczne ciepło przyszłości.
Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum

Regulamin konkursu jest tutaj, na stronie Fortum.

Wrompa, czyli ekologiczna wrocławska pompa

Wrompa umożliwi pozyskiwanie ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych, głównie z centralnej i południowej części Wrocławia. — Rozpoczynamy inwestycję w największą systemową pompę ciepła w Polsce. Nowe źródło zasili sieć ciepłowniczą we Wrocławiu. To pierwszy krok w kierunku zazieleniania ciepła dla miasta — mówił nam w listopadzie prezes Fortum – Piotr Górnik.

Budynek Wrompy stanie pod adresem ul. Długa 67. Urządzenie zostanie uruchomione wiosną 2024 roku. Inwestycja, warta 82 miliony złotych, obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą.

Wropmpa to wspólna inicjatywa Fortum i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji SA we Wrocławiu (MPWiK). Więcej o niej w tekście Tomasza Wysockiego – „Największa pompa ciepła powstaje we Wrocławiu. Do ogrzania 5 tys. mieszkań będą wykorzystane ścieki”.

Źródło: materiały organizatorów