4. Wrocławskie wodociągi przebadały wodę z rzeki Oławy, z której korzystają mieszkańcy miasta. Jest bezpieczna

W niedzielę wieczorem zaalarmowano, że w Strzelinie w rzece Oławie zauważono oleiste zanieczyszczenia. Wrocławskie wodociągi na kilkadziesiąt godzin zamknęły pobór wody z rzeki, bo m.in. z niej czerpią wodę dla mieszkańców Wrocławia. Badania wykazały, że woda jest bezpieczna i można z niej korzystać.

O wycieku oleistej substancji w Strzelnie na rzece Oławie alarmowano w niedzielę wieczorem. To m.in. z Oławy pochodzi woda, która trafia do kranów w mieszkaniach wrocławian.

Analizy specjalistów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie wykazały, aby doszło do zanieczyszczenia rzeki. Prawdopodobnie ropopochodna substancja dostała się do rzeki z kanalizacji deszczowej i było jej stosunkowo niedużo.

Wdrożono procedury bezpieczeństwa MPWiK

Nasze procedury bezpieczeństwa zostały wdrożone - z ostrożności śluza do ujęcia wody została zamknięta. Tym samym odcięliśmy się od rzeki Oława i chwilowo korzystaliśmy ze zgromadzonych rezerw wody zgromadzonych w zbiorniku Czechnica i na terenach wodonośnych.
Martyna Bańcerek, rzeczniczka prasowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

– Taka procedura nie jest niczym wyjątkowym, wdrażana jest zawsze w sytuacji, kiedy spodziewamy się napływu gorszej jakości wody, np. po ulewnych deszczach. W tym czasie wykonaliśmy dodatkowe badania, które również nie wykazały żadnego zagrożenia. Obecnie śluza jest już otwarta.