4. Wrocławskie szkoły wybudowane w XIX w. Rozpoznajecie te budynki? (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)
Widok na szkołę ludową przy dzisiejszej ulicy Swobodnej, Wrocław 1886-1887 E.D. Van Delden / domena publiczna
Widok na szkołę ludową przy dzisiejszej ulicy Swobodnej, Wrocław 1886-1887

Historyzujące ceglane elewacje, zdobne bramy, freski na klatkach schodowych. Wszystko uchwycone w momencie, gdy było kompletnie nowe. Przedstawiamy ponad stuletnie zdjęcia wrocławskich szkół, wybudowanych w latach 1885-1901. Sprawdźcie, czy rozpoznajecie te budynki. Czy wszystkie z nich nadal istnieją?

Zdjęcia pochodzą z dwóch tomów albumu Breslauer Schulbauten, które znajdziecie na stronie Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej. Budowa uwiecznionych na nich placówek przypada na okres, kiedy burmistrzami Wrocławia byli kolejno: Ferdinand Friedensburg (do 1891) i Georg Bender (1891-1912).

W czasach Friedensburga we Wrocławiu zbudowano pierwszą elektrownię, zorganizowano ogród botaniczny, powstały nowe szpitale, szkoły czy istniejące do dziś mosty: Tumski, Młyński i Szczytnicki.

Za kadencji Bendera powstały m.in. Port Miejski i Hala Stulecia. Założono także Städtische Straßenbahn Breslau – miejską spółkę tramwajową, poprzedniczkę MPK. Budowano na potęgę kolejne osiedla mieszkaniowe. Georg Bender zarządzał Wrocławiem przez 21 lat, co czyni go najdłużej sprawującym swój urząd burmistrzem w dziejach miasta. W tym czasie liczba mieszkańców Wrocławia wzrosła 340 tys. do 540 tys. osób.