wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wolontariusze 2020 – nominuj swoich kandydatów [ZGŁOSZENIA DO 11.04]

Zdjęcie ilustracyjne, fot. WCRS

Setki osób, kilkadziesiąt wrocławskich organizacji pozarządowych na co dzień pomaga mieszkańcom, odpowiadając na potrzeby społeczności. Kim są? Ilu ich jest we Wrocławiu? Miasto chce ich poznać oraz podziękować za bezinteresowne zaangażowanie. Zgłoszenia można przesyłać do 11 kwietnia.

Reklama

Startuje konkurs Wrocławskie Oblicza Wolontariatu – Wolontariusze 2020. Jeśli znasz kogoś, kto twoim zdaniem powinien zostać wyróżniony, zgłoś jego nominację.

– To nie przypadek, że we Wrocławiu obserwujemy tak aktywną działalność wolontariatu. Było tak od lat i jest aż do dziś. Nasze miasto zawsze było otwartym na potrzeby innych, na pomoc drugiemu człowiekowi. Nowa, pandemiczna rzeczywistość tylko potwierdziła, jak wielu jest ludzi dobrych serc. Teraz czas im za tę codzienną pracę podziękować – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

– Rok 2020 w szczególny sposób obfitował w działania wrocławskich wolontariuszy i społeczników, którzy zaangażowali się niezwykle w działania na rzecz organizacji pozarządowych, instytucji, społeczności lokalnych, ale też swoich sąsiadów i pojedynczych osób. Chcemy docenić te działania i aktywność wyjątkowych ludzi, którzy w szczególnie trudnych warunkach bardzo służyli wrocławianom i Wrocławiowi – podkreśla Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, organizatora konkursu.

Dla wyróżnionych wolontariuszy przewidziano wiele nagród. Wśród nich są bilety na wydarzenia kulturalne, edukacyjne i rekreacyjne oraz gadżety związane z Wrocławiem. Szczególnym wyróżnieniem będzie miejsce na specjalnej wystawie w centrum miasta – zostaną na niej pokazani najbardziej aktywni wrocławscy wolontariusze i ich działania.

– Zapraszam do zgłaszania kandydatur wolontariuszy. To już czwarta edycja konkursu „Wrocławskie Oblicza Wolontariatu”. Bardzo zależy nam, żeby jak najwięcej osób uhonorować, zauważyć i serdecznie im podziękować za ich trud i bezinteresowną pomoc. Pomóżmy pokazać wyjątkowe, pełne działań wrocławskie oblicza wolontariatu – dodaje Dorota Feliks.

Jak nominować?

Zgłoszenia do udziału w konkursie można przesłać:

 • wypełniając formularz zgłoszeniowy online,
 • w formie papierowej na adres: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, pl. Dominikański 6, 50-159 Wrocław, z dopiskiem na kopercie „Konkurs Wrocławskie Oblicza Wolontariatu – zgłoszenie".
Wrocławskie Oblicza Wolontariatu - Wolontariusze 2020

– Nominacja na wolontariuszy roku 2020 to szansa na wyrażenie naszego uznania za te wszystkie drobne i większe sprawy, które nasi wspaniali wolontariusze każdego dnia i bezinteresownie wykonują. Wykonują z przekonaniem, że tak właśnie trzeba, że na tym polega bycie dobrym człowiekiem – dodaje Jacek Sutryk.

Harmonogram

 • do 11 kwietnia 2021– przyjmowanie formularzy zgłoszeniowych,
 • do 15 maja 2021 – analiza przesłanych formularzy oraz wybór laureatów i wyróżnionych.

Kogo można nominować?

Nominować można wolontariuszy działających na terenie Wrocławia i na rzecz jego mieszkańców, którzy ukończyli 18 lat.

Zgłoszenia przyjmowane są w kategorii indywidualnej oraz grupowej, która obejmuje działania grupy wolontariuszy składającej się z min. 3 osób.

Kto może nominować?

Nominować kandydatów mogą reprezentanci wrocławskich instytucji, organizacji pozarządowych, pracodawcy, a także osoby indywidualne.

Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie wolontariat.wroclaw.pl. Konkurs organizowany jest przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Fot. WCRS

Ile koronawirus kosztuje miasto?

Szczególną aktywność wolontariuszy i wolontariuszek obserwowaliśmy w 2020 r. w walce z koronawirusem. Wrocławianie szyli maseczki, drukowali przyłbice, gotowali i dowozili posiłki dla medyków, organizowali sąsiedzką pomoc, posiłki dla seniorów i zbiórki niezbędnych rzeczy.

Czytaj także: Ile kosztuje Wrocław? Cennik Wrocławia

Łącznie, dotychczasowa pomoc miasta w tym zakresie wynosi ponad 104 mln zł, w tym:

 • ponad 22 mln zł, miasto przeznaczyło na zapewnienie bezpieczeństwa i wsparcie mieszkańców.
 • 9,7 mln zł trafiło w ramach wsparcia do 14 wrocławskich szpitali i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Kwota obejmuje m.in. zakup 3 ambulansów oraz testów na wirus COVID-19 oraz zapewnienie środków ochronnych dla pacjentów i personelu.
 • Niespełna 9 mln zł przeznaczono na prowadzenie przedszkoli oraz szkół w reżimie sanitarnym. To również odkażanie pomieszczeń czy zakup środków ochrony osobistej.
 • 8,5 mln zł to kwota wsparcia i wydatki służb – m.in. straży miejskiej.
 • 2,1 mln zł na środki ochrony i dezynfekcji dla pracowników Urzędu Miejskiego i klientów oraz przystosowanie Centrów Obsługi Mieszkańca tak, by można było w nich bezpiecznie dopełnić formalności.
 • w ramach zwolnienia od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z epidemią, miasto przeznaczyło już 17 mln zł. Dodatkowo zarezerwowało na ten cel 20 mln zł do końca czerwca w ramach uchwały zwolnienia od podatku od nieruchomości w związku z koronawirusem.
 • w ramach pakietu pomocowego przedsiębiorcy mogli ubiegać się o ulgi w czynszu za lokale użytkowe. Łączna kwota wsparcia miasta to ponad 4,1 mln zł.
 • w ramach Wrocławskiego Programu Interwencji Społecznej, miasto wspiera rodziny, artystów, organizacje pozarządowe i podmioty kultury. Na realizację programu Wrocław przeznaczył w 2020 roku 12 mln zł.

Jak dotąd, Centrum Zarządzania Kryzysowego zapewniło: wrocławianom:

 • 1,45 mln maseczek medyczno-chirurgicznych,
 • 823 700 rękawic lekarskich,
 • 105 tys. masek P2,
 • 60 tys. litrów płynu dezynfekcyjnego,
 • 22 715 fartuchów jednorazowych,
 • 18,3 tys. przyłbic ochronnych,
 • 6 tys. kombinezonów ochronnych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama