4. Wrocławskie obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka
Dłonie wyciągnięte w geście podarunku z wstążką i kartką z cytatem Jana Kochanowskiego ,,Nie porzucaj nadziei, jakkolwiek się dzieje'' Oleksandr Poliakowski

W niedzielę 10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Wrocław aktywnie włącza się do obchodów, a w programie m.in. przejazd Tramwajem Praw Człowieka, spotkania i debaty dla mieszkańców w różnym wieku.

75. Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka obchodzony jest co roku 10 grudnia – w rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W tym roku obchodzimy jubileuszową 75. rocznicę przyjęcia dokumentu. Wrocławskie obchody dnia Praw człowieka koordynuje Wrocławska Rada ds. Równego Traktowania ze wsparciem Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

– Naszą intencją jest przypomnienie wrocławianom o ważnej rocznicy, ale przede wszystkim pokazanie, że na prawa człowieka i na wynikające z nich szacunek i traktowanie z godnością zasługuje każdy z nas, niezależnie od wieku, kraju pochodzenia czy wyznawanej religii – mówi Alina Szeptycka, pełnomocniczka prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania.

Obchody potrwają kilka dni, a w programie są wydarzenia dla osób w różnym wieku. W piątek można było wziąć udział w wykładzie o godności osób starszych. Przed nami jeszcze m.in. debata „Z Widokiem na miasta praw człowieka” w Domu Europy, czy spotkanie dla edukatorów z wrocławskich szkół.

Przejazd Tramwajem Praw Człowieka

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka we wrocławskich tramwajach i autobusach będzie wyświetlana okolicznościowa animacja, która przypomni najważniejsze zapisy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Kulminacyjnym punktem obchodów 10 grudnia będzie przejazd Tramwajem Praw Człowieka. Specjalny tramwaj ruszy w niedzielę, o godz. 11.40 spod Opery Wrocławskiej. W tramwaju będzie można posłuchać przewodniczki, porozmawiać z przedstawicielami wrocławskich organizacji i instytucji działających na rzecz ochrony różnych praw społecznych. Przejazd tramwajem jest bezpłatny.

Debata „Z Widokiem na miasta praw człowieka”

Badania Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej pokazują, że prawa człowieka często przypisywane są „innym” – wykluczonym mniejszościom, więźniom politycznym czy ofiarom wojny. W rzeczywistości to mniejszości częściej doświadczają naruszeń praw człowieka. Ale prawa posiadamy wszyscy i wszystkie: prawa społeczne, gospodarcze, zdrowotne, kulturalne, do bezpieczeństwa, czystego powietrza i wody.

Debata o tym, jak je rozumieć, jak o nich mówić i jakich narzędzi używać, by praktycznie wprowadzać standardy praw człowieka w politykach lokalnych odbędzie się 11 grudnia o godz. 11:00 w Domu Europy. Dyskutować będą przedstawiciele samorządu, instytucji i organizacji społecznych. Spotkanie adresowane jest szczególnie dla studentów i studentek.

Program wydarzeń w ramach Dnia Praw Człowieka

8 grudnia (piątek)

Prelekcja "Godność człowieka starszego - czy to przywilej?". Prowadzenie: dr Walentyna Wnuk.

• Godz. 11.00, Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19
  • Zapisy, tel. 71 344 44 44, mailowo: karta.seniora(at)wcrs.pl, lub osobiście w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora WCRS, pl. Dominikański 6, pokój 15 (pn-pt, 9:00-15:00)

9 grudnia (sobota)

Prelekcja "Prawo do godności, starość i pragnienie uznania (kontekst filozoficzny)". Prowadzenie: dr Janusz Maj.

• Godz. 11.00, Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19
  • Zapisy, tel. 71 344 44 44, mailowo:karta.seniora(at)wcrs.pl lub osobiście w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora WCRS, pl. Dominikański 6, pokój 15 (pn-pt, 9:00-15:00)

10 grudnia (niedziela)

Otwarty przejazd Tramwajem Praw Człowieka z Wrocławską Radą Równego Traktowania.W programie opowieści przewodniczki Ewy Pluty o Wrocławiu i spotkania z organizacjami działającymi na rzecz praw człowieka.

• Przejazd potrwa około 2 godzin. Start na przystanku Opera ok. godz. 11.40. Wstęp wolny.
  • Organizatorem jest Wrocławska Rada ds. Równego Traktowania i MPK Wrocław

11 grudnia (poniedziałek)

Debata „Z Widokiem na miasta praw człowieka” w Domu Europy

• Udział wezmą: Wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński, Katarzyna Sobańska-Laskowska – Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Piotr Buśko – Stowarzyszenie Kultura Równości, Magdalena Nazimek-Rakoczy – Stowarzyszenie Nomada, Joanna Wajda – Fundacja Dom Pokoju. Moderacja: Alina Szeptycka – Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania
  • Godz. 11:00 – 12:30, Dom Europy, ul. Widok 10. Wstęp wolny.
  • Organizator: Przedstawicielstwo Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Stowarzyszenie Kultura Równości. Współpraca: Wrocławska Rada ds. Równego Traktowania

12 grudnia (wtorek)

Spotkanie Ambasadorów/ek Dialogu -  aktywnych orędowników dialogu międzykulturowego we wrocławskich  placówkach edukacyjnych. Spotkanie będzie okazją do podsumowania tegorocznych  działań w obszarze międzykulturowości, wymiany doświadczeń i sposobów na dialog międzykulturowy wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i  edukatorów.

• Zapraszamy nauczycielki, edukatorów, opiekunów świetlic, bibliotek zainteresowanych tematyką otwartości, przeciwdziałaniem dyskryminacji, rozwijaniem atmosfery dialogu w swoim otoczeniu.
  • Godz. 14.30 w Przejściu Dialogu, ul. Świdnicka 19 (Przejście Świdnickie)
  • Zapisy mailowo: maria.adamiec(at)wcrs.pl i telefonicznie 71 77 24 902

15 grudnia (piątek)

Forum Dyskusyjne Młodzieży Wrocławia, czyli otwarta przestrzeń dialogu. Tematem spotkania i rozmowy uczniów będzie demokracja.

• Wydarzenie dla szkół ponadpodstawowychGodz. 12.30 w Przestrzeni Trzeciego Wieku WCRS, pl. Solidarności 1/3/5.
  • Zgłoszenia dla szkół przyjmowane są mailowo: anna.ducka(at)wcrs.pl.

Źródło: informacja prasowa