wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Wrocławia

Deszcz i zimno, ale było kolorowo i kolędowo. Ulicami Wrocławia przeszedł Orszak Trzech Króli. Nie zabrakło chętnych, aby obejrzeć pokłon trzech monarchów i wspólnie kolędować. Zobaczcie zdjęcia.

Reklama

6 stycznia obchodzone jest Święto Objawienia Pańskiego zwane także świętem Trzech Króli. Wrocławianie uczestniczą w Orszaku Trzech Króli od 13 lat. Na zdjęciach naszej fotoreporterki zobaczcie jak było w tym roku.

Orszak Trzech Króli we Wrocławiu. Zobaczcie zdjęcia

W orszaku uczestniczyło 12 tysięcy osób, drugie tyle obserwowało pochód z odległości (dane policji), oraz niemal 200 aktorów, którzy przebrali się za różne postaci – od aniołów i pastuszków, poprzez rycerzy czy giermków niosących dary po patronów tego dnia – Trzech Króli.

Wrocławski Orszak Trzech Króli 2024

Tradycyjnie od lat w role trzech królów wcielili się wrocławscy strażnicy miejscy - Zbigniew Golonka jako Baltazar, Jacek Góral - jako król Melchior i Krzysztof Jakubczyk jako król Kacper.

Orszak Trzech Króli. Historia i tradycja

Święto Objawienia Pańskiego obchodzone jest już od III wieku. Niezależnie od Bożego Narodzenia, ale zawsze związane z pokłonem przedstawicieli świata pogańskiego. Ewangelia wg św. Mateusza, która jako jedyna wspomina o tym wydarzeniu, nie mówi o tym, ilu ich było i nie nazywa ich królami, a magami, mędrcami ze Wschodu. Konkretnie natomiast wspomina trzy dary, jakie przynieśli małemu Jezusowi – złoto, kadzidło i mirrę.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl