3. Wrocław.pl na dzień dobry – posłuchaj, czym dziś żyje Wrocław [3-4.06.2023]

Przywitaj dzień z „Wroclaw.pl na dzień dobry”. Dzisiejszy odcinek znajdziesz na końcu tego artykułu oraz na platformie Spotify. A o czym dziś mówimy?

Marsz równości w sobotę przejdzie przez Wrocław

Marsz Równości po raz 15. w sobotę 3 czerwca przejdzie przez Wrocław. „Opanujemy i otęczujemy ulice naszego miasta, manifestując naszą obecność, widoczność i nasze życie” - zapowiadają organizatorzy wydarzenia. Początek marszu o godz. 15.00 na pl. Wolności, ale już od 11.00 będzie tam działać Miasteczko Równości. Na trasie marszu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu, przewidywana liczba uczestników - 10 tys. osób. Sprawdź trasę i harmonogram wydarzeń.

750-lecie Piwnicy Świdnickiej

Czy wiecie, że w tym roku Piwnica Świdnicka obchodzi swój rok jubileuszowy? To już 750 lat! Od czasów piastowskich aż do współczesności w samym sercu staromiejskiego rynku pisze się piwna i kulinarna historia. W sobotę o godz. 13.00 parada historycznej grupy rekonstrukcyjnej. O 13:30 uroczyste rozpoczęcie świętowania 750-lecia Piwnicy Świdnickiej. Otwarcia dokona Gniewko Drewnicki – główny piwowar Piwnicy Świdnickiej.

Finały Energa Basket Ligi w Hali Stulecia

Serce mistrza czy głód Wilka? Śląsk Wrocław i King Szczecin zaczęli w piątek finały Energa Basket Ligi 2023! W niedzielę o godz. 20 zagrają w Hali Stulecia. King ma moc i jest na fali, nie ma jednakże żadnego doświadczenia w finałach, a naprzeciwko stoi najbardziej utytułowany klub w polskim baskecie. Obrońca tytułu – Śląsk Wrocław – który do zbliżających się finałów doszedł wysyłając na ryby Trefl Sopot (3:1) i Legię Warszawa (3:1); który wcześniej w tym sezonie wygrał 14 (!) ligowych meczów z rzędu.

Ladies Day na wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice

W niedzielę 4 czerwca na wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice odbędzie się Ladies Day – Dzień Wolności. Poza programem sportowym organizatorzy przygotowali szereg atrakcji towarzyszących, które rozpoczną się już o godzinie 12:00.

W niedzielę gala wręczenia Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego

4 czerwca  uroczysta gala wręczenia Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Uroczystość odbędzie się o godz. 19.00 na dziedzińcu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Nagroda ustanowiona została w 2004 r. przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Określana jest jako jedna z najbardziej prestiżowych wyróżnień w Polsce. W tym roku otrzymuje ją Andrij Deszczyca – dyplomata, politolog, ambasador Ukrainy w Polsce w latach 2014-2022. Obecnie doradca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy. Dodatkowo, w związku z uroczystością, na hasło: „Kurier z Warszawy” przez całą niedzielę (4.06) będzie można bezpłatnie zwiedzać Muzeum Pana Tadeusza, w tym ekspozycję związaną z Janem Nowakiem-Jeziorańskim. Z kolei do 12 czerwca, na wrocławskim Rynku, można oglądać wystawę poświęconą dotychczasowym laureatom Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego.