wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 16°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocławianie zaczytują się w powieściach Olgi Tokarczuk

Półka w Mediatce z powieściami Olgi Tokarczuk po ogłoszeniu decyzji Komitetu Noblowskiego, fot. Mediateka/fb

Po informacji o Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk o jej książki trudno było nie tylko w księgarniach. Pisarka przygnała miłośników dobrej prozy do bibliotek, w których po jej powieści ustawiły się długie kolejki

Reklama

Informacja literackiej Nagrodzie Nobla dla wrocławskiej autorki zadziało jak zaklęcie. – W jeden dzień z półki zniknęły niemal wszystkie jej książki z naszych zbiorów. Zostały tylko „Księgi Jakubowe”, ale dzień później i one zostały wypożyczone – mówi Tomasz Grabiński z Mediateki. – Dotąd powieści Tokarczuk czytały się dosyć dobrze, ale zainteresowanie nimi wzrosło znacznie już po ubiegłorocznej Man Booker International Prize. Nobel podbił je jeszcze wyżej.

W połowie października (pięć dni po ogłoszeniu decyzji Komitetu Noblowskiego) w 38 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu było 718 książek z nazwiskiem „Tokarczuk” na okładce. Wypożyczonych zostało 609 egzemplarzy, a rezerwacji było 432. Miesiąc później (12 listopada) książek było już 743, ale liczba rezerwacji dwa razy dłuższa – na liście było 866.

Popularne są także audiobooki z powieściami autorki „Opowiadań bizarnych”. W tej formie pojawiły się m.in. „Bieguni”, „Podróż ludzi Księgi”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

– Już wkrótce na bibliotecznych półkach pojawią się dodatkowe egzemplarze – zapowiada Katarzyna Kabat, kierownik Działu Promocji MBP we Wrocławiu. – Na koniec listopada i początek grudnia planowane jest włączenie kolejnych egzemplarzy. Bieżący monitoring zainteresowania czytelników pozwala planować zakupy i wdrożenie do obiegu bibliotecznego kolejnych egzemplarzy książek Olgi Tokarczuk.

Szczegółowe informacje dotyczące wypożyczeń w poszczególnych filiach MBP można sprawdzić, wpisując określone tytuły w KATALOGU znajdującym się na www.biblioteka.wroc.pl.

I weterynarze, i czytający po angielsku

Książek Tokarczuk można szukać także w zbiorach bibliotek uczelnianych, chociaż i tam należy uzbroić się w cierpliwość. W bibliotece Uniwersytetu Przyrodniczego jest kilkanaście egzemplarzy powieści noblistki – wszystkie zostały wypożyczone w jeden dzień, także ich anglojęzyczne przekłady. Pojedyncze sztuki dzieł Tokarczuk dostępne są w zbiorach biblioteki Instytutu Filologii Polskiej, a kilka tomów w angielskiej wersji widnieje w katalogu Instytutu Filologii Angielskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama