Mobilne KTG w domu wrocławianki, która właśnie skończyła 36. tydzień ciąży? Program "Bądź bezpieczna" zapewnił spokój już 900 mamom. Dzięki niemu także, 56 razy udało się uratować życie mamy i dziecka. W ramach programu w piątek (12 grudnia) odbyły się również pilotażowe warsztaty "Bezpieczna mama".
Bezpieczne niemowlę, spokojna mama
– Kiedy mówimy o Wrocławiu, chcemy, by kojarzył się z miastem bezpiecznym. To poczucie bezpieczeństwa budujemy szkoląc w zakresie udzielania pierwszej pomocy, również obecne i przyszłe mamy – mówi Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta UM.
Ten tok myślenia o mieście - w kategoriach bezpieczeństwa budowanego przez przygotowane na sytuacje kryzysowe społeczeństwo, prezentuje program Bezpieczny Wrocław - jeszcze szersza perspektywa, w którą wpisują się liczne, bezpłatne szkolenia dla mieszkańców Wrocławia - z ochrony ludności, bezpieczeństwa w szkołach lub udzielania pierwszej pomocy, także dla seniorów.
Właśnie takie bezpłatne szkolenia w zakresie udzielania pomocy dzieciom, odbyły się w piątek 12 grudnia w Barbarze przy ul. Świdnickiej. Mamy mogły się dowiedzieć, jak postępować z dzieckiem, które np. nie oddycha, czy które uległo oparzeniu.
Podczas szkolenia jest podejmowanych wiele tematów: co zrobić przy oparzeniu, lub gdy dziecko się skaleczy, ale też jak w ogóle przygotować się na te domowe kryzysy. Zatem, czy w każdym domu musi być defibrylator, czy każdy powinien nabyć apteczkę za 20 tysięcy złotych, czy może wystarczy taka za 300? Oprócz omówienia sytuacji krytycznych, szkolenie opiera się na interakcji i dyskusji o tym, jak rozsądnie podejść do macierzyństwa. Warto być bowiem przygotowanym na trudne sytuacje, bo pomoc może do nas docierać długo, ale by też podchodzić do macierzyństwa racjonalnie.Maciej Solski, specjalista z Centrum Ratownictwa we Wrocławiu - partnera wydarzenia
– Po dzisiejszym szkoleniu zbierzemy opinie uczestniczek i będziemy kontynuować serię warsztatów w przyszłym roku – już teraz zapowiada Radosław Michalski.
Aby zapisać się na szkolenia, wystarczy śledzić portal www.wroclaw.pl lub media społecznościowe Smart City Wrocław. – Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, będą obowiązywały zapisy – dodaje.
Ciąża pod stałą kontrolą. Jak zapisać się do programu?
Ostatni miesiąc ciąży wiąże się z regularną kontrolą bicia serca dziecka. Do jego monitorowania potrzebny jest aparat KTG. Dotąd kobiety po 36. tygodniu ciąży musiały zgłaszać się na takie badanie do szpitala lub przychodni. Teraz ,mogą złożyć wniosek o wypożyczenie aparatu KTG do domu, dzięki czemu same przeprowadzają badanie codziennie, bez konieczności odwiedzania lekarza.
– Tylko w tym roku w programie "Bądź bezpieczna" wzięły udział 133 osoby, w przyszłym zaś, program będzie kontynuowany – podkreśla Radosław Michalski. W ciągu 5 lat z mobilnego KTG skorzystało 900 mam.
Galeria zdjęć
Żeby zapisać się do programu wystarczy wejść na naszą stronę i znaleźć numer telefonu, pod którym zostaniemy obsłużeni przez firmę, zajmującą się całym procesem związanym z wypożyczeniem mobilnego KTG. Urządzenie z pełną instrukcją przychodzi kurierem. Od 36. tygodnia ciąży możemy zacząć badać się w tej klinicznej jakości, w domu.Robert Bednarski dyrektor Smart City Wrocław
Badanie trwa 30 minut. Po tym czasie wynik otrzymuje centrum położnictwa i natychmiast podejmuje akcję, o ile jest taka potrzeba. W ciągu 5 lat trwania programu, centrum reagowało w ten sposób 56 razy.
– Ostatnie tygodnie ciąży to dla organizmu duży wysiłek - zarówno kobiety jak i jej dziecka. Dzięki KTG jesteśmy w stanie wykryć np. ewentualne nieprawidłowości i wady serca dziecka. Badanie można wykonywać w trybie 24/7 – mówi dyrektor Bednarski.