3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  6. Wrocław pomaga - akcje i zbiórki społeczne

We Wrocławiu nie brakuje życzliwych osób i instytucji, które w okresie epidemii bezinteresownie myślą o najbardziej potrzebujących. Organizują wiele zbiórek i społecznych akcji, pomagając także szpitalom i personelowi medycznemu. Oto niektóre z nich.

Widzialna ręka

To oddolna akcja mieszkańców miasta, w ramach której oferowana jest nawet najdrobniejsza pomoc wrocławianom.

Zasady działania "Widzialnej ręki": "Lądujesz na przymusowej kwarantannie lub obawiasz się ruszyć z domu. Okazuje się, że potrzebujesz zakupów lub masz ważną sprawę do załatwienia (...). Potrzebujesz opieki dla dziecka, bo szkoły pozamykane, albo psa trzeba wyprowadzić. Nie czekasz na młodszego aspiranta, ale piszesz tu i razem dogadujemy szczegóły jak pomóc i kto się tego podejmie".

„Widzialna łapa”

Osoby, które są objęte kwarantanną i nie mogą zajmować się swoimi zwierzętami jak to robiły do tej pory, znajdą wsparcie w grupie "Widzialna Łapa-Wrocław". Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ zachęca do wzajemnej pomocy.

To alternatywna wersja do powstałej wcześniej grupy "Widzialna ręka-Wrocław". W grupie stworzonej na facebook'u można poinformować innych o swojej gotowości do pomocy lub o tym, że aktualnie potrzebujemy, aby ktoś zajął się naszym zwierzakiem.

Więcej czytaj tutaj

Wrocław kwarantanna - grupa wsparcia/koronawirus

Podobnie działa grupa Wrocław kwarantanna: „Jeśli Twoja babcia lub ktoś inny potrzebuje pomocy - zapytaj u nas na grupie- może jest ktoś, kto mieszka obok i może chociaż pod drzwi podrzucić zakupy - jeśli nie wiesz co masz robić .. nie masz kontaktu z bliskimi ... potrzebujesz pomocy psychologa, pediatry ...lub cokolwiek innego się wydarzy - pisz!!!! - jeśli umiesz i możesz innym pomóc - napisz!

#RespiratoryWrocław

#RespiratoryWrocław to akcja przeprowadzana przez serwis zrzutka.pl za zgodą lekarza kierującego Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, gdzie trafi sprzęt zakupiony za zebrane pieniądze.

W wyniku zrzutki zakupione zostaną:

• Dwa respiratory Monnal T60
  • Maski Easy Vent do wentylacji typu CPAP

Więcej o akcji

Wrocław szyje maski dla medyków

To akcja szycia maseczek dla wrocławskich medyków. Skierowana jest ona zarówno do profesjonalnych krawcowych, jak i osób, które potrafią szyć. Na specjalnie stworzonej grupie na Fb, znajdziemy dokładny instruktarz, jak szyć i gdzie przesyłać uszyte maseczki.

Przyłbice 3D dla lekarzy - okręg wrocławski

Jedną z najnowszych akcji jest własnoręczne konstruowanie przyłbic ochronnych. Zapraszani są wszyscy chętni, którzy są w stanie pomóc je zrobić.

Studenci Medykom

To inicjatywa, w ramach której studenci medycyny oferują opiekę nad dziećmi pracowników ochrony zdrowia. – Nasi wolontariusze mogą działać również zdalnie i pomagać dzieciom medyków w lekcjach przez Skype, żeby przepracowany rodzic mógł w tym czasie odpocząć. Oferujemy również rozmowy telefoniczne dla osób starszych, których teraz problem samotności dotyka szczególnie mocno – zapewniają organizatorzy.

Pomoc gastronomiczna

W czasie pandemii koronawirusa wrocławskie restauracje nie przyjmują gości, ale prowadzą obsługę na wynos i jednocześnie dzielą się posiłkami z walczącymi z chorobą oraz potrzebującymi. Trwają też akcje pomocy, o których przeczytacie a artykule pt: „Gastronomiczna pomoc w czasie pandemii”.

Streetbus z gorącym posiłkiem

Inicjatywa Fundacji Homo Sacer dla osób w bezdomności ulicznej, osłabionych i starszych, bez dachu nad głową, bez możliwości przejścia bezpiecznego czasu w kwarantannie. Każdego dnia streetworkerzy, zachowując wszelkie środki ostrożności, wydają około 180 paczek z żywnością dojeżdżając do osób w kryzysie bezdomności ulicznej, do ich miejsc pobytu lub blisko tego miejsca. Obecnie potrzebują - oprócz żywności - opatrunków, środków dezynfekcji i higieny osobistej oraz bielizny. Koszt dzienny jednego pakietu to średnio ok. 20 złotych.