3. Przydatne informacje
  4. Dla Ukraińców
  5. Wrocław – miejsce idealne dla aktywnych seniorów

Wrocław – miejsce idealne dla aktywnych seniorów

Redakcja www.wroclaw.pl,

Rozrywka, nauka, zdrowie, poznawanie świata i nowych ludzi – dojrzali wrocławianie nie potrzebują ani dalekich podróży, ani wielkich pieniędzy, by móc sięgnąć po to wszystko. Wystarczą chęci i odrobina zaradności, by życie na emeryturze nie zamieniło się w nudną rutynę. Oferta instytucji publicznych i organizacji pozarządowych dla najstarszych mieszkańców miasta jest bardzo bogata.

Wrocław od dawna dba aktywnie o potrzeby swoich najbardziej dojrzałych mieszkańców – najlepiej świadczą o tym różnorodne działania Wrocławskiego Centrum Seniora. Podstawowym narzędziem, które pozwala korzystać z wielu dobrodziejstw jest Wrocławska Karta Seniora, która umożliwia korzystanie za darmo lub ze zniżkami z wielu wydarzeń społecznych i kulturalnych organizowanych choćby przez kina, teatry czy biblioteki.

Ale to dopiero wstęp do wielkiej strefy aktywności, jaką oferuje miasto. Jednym z najciekawszych projektów przygotowywanych przez WCS jest Akademia Rozwoju Seniora. W ramach tego przedsięwzięcia co roku odbywa się ponad 500 różnych spotkań, warsztatów i prelekcji z zakresu kultury, edukacji, zdrowia, sportu i rekreacji. Są to zarówno zajęcia stacjonarne, jak i online, zwykle przeznaczone dla seniorów, ale często mające charakter międzypokoleniowy. Rocznie uczestniczy w nich ponad 5 tysięcy osób. Wszystkie związane z tym informacje o planowanych imprezach i innych wydarzeniach można znaleźć na stronie: http://www.seniorzy.wroclaw.pl/

To zresztą miejsce w przestrzeni wirtualnej, w którym zbiegają się wszystkie wrocławskie ścieżki związane z aktywnością seniorów. Znajdziemy tam więc również wiadomości o tym, co dzieje się w licznych na terenie miasta uniwersytetach trzeciego wieku. Prowadzi je wiele wrocławskich uczelni wyższych. Zajęcia są zróżnicowane po każdym względem – znajdzie tam więc coś dla siebie zarówno ten, który szuka informacji na temat tego, jak zdać o swoje zdrowie (i fizyczne, i psychiczne), jak i dostosowane do wieku i potrzeb zajęcia gimnastyczne, rehabilitacyjne, artystyczne czy sportowe. Są też kluby turystyczne i taneczne. Słowem – co komu do życia niezbędne. Wiele jest zajęć, które dotyczą np. nauki obsługi komputera i znajomości prawa (co pomoże się uchronić przed oszustwem czy wyjaśnić rozmaite kruczki prawne).

Strona WCS-u jest też doskonałym przewodnikiem po świecie grup senioralnych działających na terenie miasta. Jest tam między innymi grupa Szczęśliwi w Tańcu. Należą do niej głównie aktywne panie w wieku 55+, które za pomocą tańca dążą do osiągnięcia poczucia szczęścia i życiowej harmonii. Działają też Klub Seniora Podróżnika czy Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. To drugie skupia żołnierzy, policjantów i ekspertów cywilnych, którzy udawali się z misjami pokojowymi, stabilizacyjnymi i humanitarnymi w rejony współczesnych konfliktów zbrojnych.

W mieście działa też Wrocławskie Filmowe Centrum Seniora. Poza integracją, zapewnia ono rozrywkę i niezwykłe możliwości rozwoju osobistego. W ramach WFCS odbywają się m. in. warsztaty filmowe dla osób wyłonionych w drodze castingu oraz otwarte spotkania ze znanymi i lubianymi aktorami, wybitnymi reżyserami, prelekcje i wizyty na planie filmowym. Uczestnicy warsztatów poznają elementy warsztatu aktorskiego, a na koniec tworzą własną etiudę filmową.

Arcybogatą ofertę mają też rozsiane po całym mieście kluby seniora, w których skupia się życie towarzyskie dojrzałych wrocławian mieszkających na danym osiedlu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by osoba mieszkająca na Psim Polu dołączyła do grupy działającej na Krzykach. W przypadku większości zajęć warto jednak dokładnie dowiedzieć się o zasady wzięcia w nich udziału – często obowiązują wcześniejsze zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Adresy klubów seniora oraz informacje na temat tego, jakie zajęcia się tam odbywają można znaleźć na stronie: http://www.seniorzy.wroclaw.pl/kluby-seniora

By znaleźć aktywność, która będzie odpowiednia dla nas można tez po prostu wybrać się do punktu informacyjnego Wrocławskiego Centrum Seniora w pokoju numer 15 budynku przy placu Dominikańskim 6. Tam w godzinach 9.00-15.00 każdy uzyska niezbędne formacje.

Maciej Sas (stan na 6.01.2023)