wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław meets Oxford
Wrocław meets Oxford

Grupa  studentów i wykładowców Abingdon and Witney College z miasta partnerskiego Wrocławia  – Oxfordu – odwiedziła Wrocław. To pierwsze przedsięwzięciem w ramach zawiązanej jesienią 2018 r. współpracy między naszymi miastami.

Reklama

Grupa około 40 osób spędziła we Wrocławiu trzy dni, od 24 do 27 lutego. Współorganizatorami wizyty była Jolanta Ziemba, Bring Teaching to Life oraz Biuro Współpracy z Zagranicą UM Wrocławia.

Muzea i biblioteki

Dla większości z naszych gości była to pierwsza wizyta we Wrocławiu. Studenci brali udział w multimedialne prezentacji naszego miasta, odwiedzali atrakcje takie jak Hydropolis czy Muzeum Pana Tadeusza.

Wizyty w tych miejscach nie ograniczały się do zwykłego zwiedzania, lecz były połączone z warsztatami. Warsztaty odbyły się również w bibliotece w przejściu podziemnym i Mediatece. Ma to o tyle istotne znaczenie, że Wrocław i Oxford planują realizację projektów współpracy między bibliotekami w obu miastach.

Młodym oxfordczykom podobało się szczególnie Centrum Historii Zajezdnia. Byli pod wrażeniem interesującej i nowoczesnej formy ekspozycji oraz prezentowanej powojennej historii Wrocławia (szczególnym powodzeniem cieszył się model komputera Odra), miasta które musiało się na nowo zdefiniować i zbudować swoją tożsamość.

Wizyta studentów z Oxfordu jest pierwszym przedsięwzięciem w ramach zawiązanej jesienią 2018 współpracy między naszymi miastami, w którym biorą udział studenci.

Czytaj więcej: Oxford miastem partnerskim Wrocławia


Planowana jest rewizyta oraz szereg innych projektów. Skoncentrujemy się na współpracy edukacyjnej między wrocławskimi i oxfordzkimi uczelniami wyższymi, ważne miejsce zajmie też współpraca w dziedzinie edukacji międzykulturowej, jako że w obu miastach znaczący odsetek mieszkańców stanowią obcokrajowcy.

Pozostałe dziedziny to ochrona środowiska, współpraca w dziedzinie lokalnej przedsiębiorczości, kultura i sport – zwłaszcza akademicki: trwają przymiarki do organizacji zawodów wioślarskich między Oxfordem a Wrocławiem.

Tekst i zdjęcia: Biuro Współpracy z Zagranicą UM Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl