3. Wybory parlamentarne 2023 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Wrocław pobije rekord: tysiące zgłoszeń do spisów wyborców
Kampania profrekwencyjna przed wyborami parlamentarnymi www.wroclaw.pl / Oleksandr Poliakovsky
Kampania profrekwencyjna przed wyborami parlamentarnymi

Kilkadziesiąt tysięcy osób dopisało się do rejestru wyborców we Wrocławiu. To jeden z najlepszych wyników w Polsce.

Ponad 62 tysiące osób (to dane z poranka, 12 października) dopisało się do rejestru wyborców we Wrocławiu. To duże osiągniecie i zapowiedź frekwencyjnego rekordu podczas wyborów parlamentarnych.

Tylko w środę, 11 października, deklarację o głosowaniu we Wrocławiu złożyło ponad osiem tysięcy osób. Można to było zrobić w miejskich Centrach Obsługi Mieszkańca, za pośrednictwem internetu lub zdalnie, przez internet. W sumie w spisie wyborców do czwartku, 12 października, rano przybyło ponad 62 tys. osób.

Wniosek o zmianie miejsca głosowania, czyli faktycznie – dopisanie do listy wyborców we wskazanym miejscu, to rozwiązanie dla osób, które na stałe są zameldowane pod innym adresem poza Wrocławiem.

Dla porównania przy okazji wyborów prezydenckich w 2020 r. z tej formuły skorzystało ok. 40 tys. osób, a w 2019 r. przy poprzednich wyborach parlamentarnych niecałe 17 tys. osób.

Cała Polska chce głosować w wyborach

Olbrzymie zainteresowanie wyborami zauważalne jest w całej Polsce. W Warszawie do spisów wyborców dopisało się ponad 131 tys. osób (dane ze środy, 11 października). W zestawieniu, w którym pod uwagę weźmiemy liczbę wniosków o zmianę miejsca głosowania, Wrocław jest wysoko.

• w Gdańsku do spisu wyborców dopisano 31 tys. 389 osób. Do tego trzeba dodać blisko dwa tysiące mieszkańców miasta, którzy na stałe wpisali się do Centralnego Rejestru Wyborców (dane z 11 października);
  • w Poznaniu do środy 11 października w spisach wyborców przybyło ponad 44 tys. nazwisk.

W sumie w całej Polsce do urzędów gmin lub zdalnie złożono 1,4 mln wniosków o dopisanie do spisu wyborców. – W 2019 takich deklaracji było około czterysta tysięcy - podały „Fakty TVN.

Dopisz się do spisu wyborców – masz czas do północy

Na złożenie wniosku o dopisanie się do spisu wyborców mamy szansę jeszcze 12 października. Można to zrobić na dwa sposoby.

wersja stacjonarna

• ze strony Miejskiego Biura Wyborczego https://wroc.city/WniosekZmianaMiejscaGlosowania pobrać druk - znajdziesz go na samym dole w Załącznikach, kliknij w link Wniosek o zmianę miejsca głosowania (czerwona czcionka), ściągnij, wydrukuj i wypełnij
  • do 12 października włącznie, zanieść go do jednego z Centrów Obsługi Mieszkańca. We Wrocławiu wydłużono pracę COM przy ul. Zapolskiej, Nowy Targ i w Centrum Handlowym Magnolia do godz. 19, właśnie dla osób, które chcą złożyć taki dokument. Jeśli dane z wniosku zostaną pozytywnie zweryfikowane, od razu zostaniesz dopisany do listy wyborców

wersja zdalna

• zaloguj się na stronie https://wroc.city/ZmienMiejsceGlosowania przez: Profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną albo aplikację mObywatel i wyślij wniosek elektronicznie; najpóźniej możesz to zrobić 12.10 do godz. 23.59.