wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wolontariusze Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego pomagają wrocławianom

Służą radą, rozmową, wsparciem w codziennym życiu akademickim. We Wrocławiu działa Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego wspierająca osoby, które nie radzą sobie psychicznie, np. z powodu depresji. Pomoc jest bezpłatna.

Reklama

Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego powstała, by pomagać osobom borykającym się z problemami na tle zdrowia psychicznego. To system pomocy oparty na wolontariuszach występujących w roli „przyjaciół – opiekunów”, którzy pomagają podopiecznym w nawet najprostszych czynnościach życia codziennego. Jak mówią przedstawiciele Sieci, najwięcej osób zgłasza się do nich z depresją, na co nierzadko wpływa izolacja wymuszona pandemią koronawirusa. Większość to studenci.

– My nie prowadzimy terapii. My pomagamy lub zachęcamy do umówienia się do psychologa, bo uważamy, że prawdziwa pomoc należy do profesjonalistów. Ale jesteśmy z taką osobą w kontakcie, rozmawiamy z nią, motywujemy, pomagamy np. przy formalnościach związanych z życiem uniwersyteckim – podkreśla Marcelina Rosińska, wrocławska studentka, jedna z założycielek akcji.

– Przy czym opiekun i podopieczny indywidualnie umawiają się, co do sposobu i częstotliwości kontaktowania się ze sobą. Pomoc jest bezpłatna – dodaje.

Akcja pocztówkowa

Po zniesieniu lub znacznym zmniejszeniu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, organizatorzy Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego planują także tzw. akcję „pocztówkową”. W najbardziej uczęszczanych miejscach np.: na przystankach, w bibliotekach czy kawiarniach – pozostawiać będą dedykowane pocztówki z pozytywnymi hasłami wsparcia, które mają motywować i wywoływać uśmiech.

Pocztowka, źródło: Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego

Obecnie w Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego ma ok. 250 opiekunów oraz 800 potrzebujących w całej Polsce, w tym blisko 100 we Wrocławiu.

Osoby chcące skorzystać z pomocy „przyjaciela-opiekuna” mogą napisać maila na adres: [email protected] lub skorzystać z formularza dostępnego na Facebooku. Szczegóły na stronie internetowej organizatora

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama