4. Wandale zdewastowali nowiutką wiatę przy Nowym Targu we Wrocławiu. Naprawy kosztują krocie

Wandale zdewastowali nowiutką wiatę przy Nowym Targu we Wrocławiu. ZDiUM: naprawy kosztują krocie!

Mariola Szczyrba,

Zdewastowana wiata przy Nowym Targu we Wrocławiu ZDiUM Wrocław/Facebook
Zdewastowana wiata przy Nowym Targu we Wrocławiu

Wiata przy Nowym Targu była nowa, wyposażona w meble dla ludzi i kropki dla ptaków. Urody nienachalnej, ale bezpieczna i czysta. Dziś jest już tylko nowa, ale i tego nie widać - pisze na Facebooku wrocławski ZDiUM, który ma pod opieką 813 wiat w całym mieście. W zeszłym roku ich naprawy kosztowały ponad 300 tys. zł.

Ile kosztuje czyszczenie nowych wiat we Wrocławiu?

• Koszt takiej wiaty nowego typu w momencie budowy to 21 tys. zł.
  • Za wymianę szyby trzeba zapłacić 2,5 tys. zł.
  • Oczyszczenie wiaty z bazgrołów, plakatów, wlepek – ok. 100 zł.
  • Puszka farby - kilkanaście złotych.

- 100 zł to pozornie niedużo, lecz wiat mamy pod naszą opieką ponad 800. Czyli usunięcie z nich tylko tych „najlżejszych” aktów wandalizmu to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. A przecież wiaty przystankowe to tylko jeden z elementów naszego wspólnego mienia w przestrzeni publicznej, który jest regularnie niszczony.
ZDiUM Wrocław na Facebooku

Zobacz, jak wyglądała wiata przy Nowym Targu przed i po dewastacji

Jakie są koszty napraw wiat w mieście?

- Z wykonanych zestawień wynika, że w 2021 r. na naprawę wiat, uszkodzonych wskutek aktów wandalizmu, wydaliśmy 303 458 zł brutto, z czego sam koszt wstawienia wybitych szyb to 95 184 zł.
Klaudia Piątek, rzeczniczka prasowa ZDiUM Wrocław

Jedna trzecia tej kwoty to uzupełnianie wybitych szyb.

• Wymiana pojedynczej szyby w wiacie starego typu kosztuje 644,52 zł (przeważnie tego typu wiaty są 5-segmentowe).
  • Wymiana pojedynczej szyby w wiacie nowego typu (takiej właśnie, jak przy Nowym Targu) to już 2500 zł (przeważnie tego typu wiaty są 4-segmentowe).

Jak podaje Klaudia Piątek, najczęściej w wiacie wybijana jest jedna szyba, ale zdarza się sporadycznie, że wybijane są wszystkie lub co druga. Przykładem może być wiata na ul. Bora-Komorowskiego, gdzie w wiacie 11-segmentowej wybitych zostało 6 szyb lub wiata na przystanku przy ul. Kutrzeby - 5 stłuczonych szyb.

Ile kosztuje usuwanie graffiti i plakatów?

Czyszczenie (z graffiti, plakatów etc.) pojedynczej szyby w wiacie kosztuje ok. 24 zł, czyszczenie całej wiaty to koszt od 73,80 do 123 zł. Wiaty z bokami z blachy są myte silnymi środkami, a jeżeli nie można usunąć graffiti to są po prostu malowane - koszt to 307,50 zł.

Mycie wiat wykonuje się średnio dwa razy do roku, aby usunąć zanieczyszczenia i kurz, ale przeważnie wszystkie mają ślady graffiti na szybach. Niestety dodatkowo niszczone lub kradzione są deski z ławek w wiatach nowego typu - koszt wymiany lub zamontowania nowej deski to 492 zł.

Usuwanie graffiti z gabloty w wiacie (wiszą w niej informacje pasażerskie i rozkłady jazdy) - jednorazowy koszt to 36,90 zł.

813 wiat we Wrocławiu pod opieką ZDiUM-u

Pod ochroną, nadzorem ZDiUM obecnie znajduje się 813 wiat przystankowych. Wrocław jest podzielony na dwa rejony: rejon 1 - zachód (395 wiat) i rejon 2 - wschód (418 wiat).

Dla porównania, zarząd podaje koszty inwestycji, na które można by przeznaczyć te pieniądze. To np. rozbudowa przejścia dla pieszych na Ołtaszynie – 404 tys. zł czy nowe latarnie na ul. Kutrzeby – 303 tys. zł.

- Doniesienia z innych miast (Toruń, Zgierz, Płock) o podobnych problemach i kosztach nie stanowią żadnego pocieszenia - piszą przedstawiciele wrocławskiego ZDiUM-u na Facebooku. - Niestety nie mamy szans konkurować z cenami sprejów czy z kosztami energicznego kopniaka. Wandalizm zawsze wyjdzie taniej. Staramy się robić swoje i naprawiać uszkodzone wiaty.

Gdzie zgłaszać usterki dotyczące wiat?

Te i inne usterki możecie nam zgłaszać całodobowo na adres zgloszenia(at)zdium.wroc.pl lub tel. 19 501, 71 376 00 22.