4. We Wrocławiu powstają Przystanki Ciepła. Każdy może tu przyjść i się ogrzać
Na zdjęciu Grzegorz Tymoszyk z Centrum Sektor 3, gospodarz jednego z 17 Przystanków Ciepła we Wrocławiu Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl

Biblioteki, centra aktywności lokalnej, placówki kultury. W 17 punktach miasta powstają Przystanki Ciepła. Można tu usiąść, napić się ciepłej herbaty, znaleźć pomoc. Przystanki Ciepła prawdopodobnie będą działały aż do wiosny. W środę 30 listopada pierwszy z nich otwarto w Centrum Sektor 3 przy ulicy Legnickiej 65.

Nadchodząca zima grozi zjawiskiem tzw. ubóstwa energetycznego

Jego skutki najmocniej mogą odczuć osoby o najniższych dochodach i z niepełnosprawnościami, a także seniorzy. Przystanki Ciepła to przyjazna przestrzeń dla osób, której tej zimy mogą potrzebować wsparcia.

– Korzystamy z przestrzeni, które do tej pory też funkcjonowały w ten sposób, że korzystali z nich ludzie – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

Dzięki temu, nie będą to zwykłe poczekalnie, a miejsca gdzie można przyjść i nie tylko się rozgrzać, ale też spędzić po prostu czas. Np. skorzystać z czytelni w bibliotece czy z gier planszowych w centrum aktywności lokalnej.

W razie potrzeby pomogą pracownicy MOPS

Osoby przebywające w Przystanku będą miały możliwość kontaktu z opiekunem miejsca. Dodatkowo, w razie potrzeby, wsparcia udzielą także pracownicy socjalni z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownicy Zespołów Terenowej Pracy Socjalnej (we Wrocławiu istnieje siedem takich zespołów) będą współpracowali z koordynatorami Przystanków Ciepła, głównie w przypadku osób wymagających szczególnego zaopiekowania i wsparcia.

– Pracownicy socjalni MOPS-u będą w kontakcie z operatorami Przystanków Ciepła. Będą stale odwiedzać te miejsca, będą też pomagać koordynatorom tych miejsc, by - jeśli będzie potrzeba - zareagować w sytuacjach trudnych, czy kryzysowych – mówi Michał Szydłowski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Każdy z Przystanków Ciepła będzie funkcjonował w oparciu o regulamin. W punkcie nie mogą przebywać osoby pod wpływem alkoholu. Obowiązuje też zakaz jego wnoszenia i spożywania.

17 Przystanków Ciepła zaczyna swoje funkcjonowanie 1 grudnia

Jeśli taka forma pomocy będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców, miasto ma przygotowane kolejne, rezerwowe miejsca.

– Traktujemy te miejsca jako trochę takie „czujniki”, dzięki Przystankom Ciepła będziemy wiedzieć jak kształtuje się sytuacja, będziemy monitorować te miejsca. Będziemy sprawdzać czy mieszkańcy z nich korzystają. Co najważniejsze, jeśli by się okazało, że sytuacja kryzysowa rozwinie się, jeśli będzie coraz więcej osób potrzebujących pomocy – to jesteśmy w stanie ten system rozwinąć, tworzyć kolejne miejsca, kolejne przestrzenie - tłumaczy Bartłomiej Świerczewski.

Adresy Przystanków Ciepła:

• Piłsudskiego 105 (Dworzec Główny – biblioteka)
  • Piłsudskiego 105 (Dworzec Główny – BWA)
  • Prądzyńskiego 39A (Centrum na Przedmieściu)
  • Świętego Macieja 5A (Fundacja Hobbit)
  • Fryderyka Chopina 9A (CAL Chopina)
  • Serbska 5A (CK Agora)
  • Grabiszyńska 236A (biblioteka)
  • Legnicka 65 (Sektor3)
  • Chociebuska 4-6 (CK Zachód)
  • Rękodzielnicza 1 (ODSK Piast)
  • Swojczycka 118 (CAL Rewir Twórczy)
  • Krzywoustego 286 (CBK FAMA)
  • Litewska 20 (DDP Pogodna Jesień)
  • Rybnicka 39-41 (CAL Księże)
  • Maxa Berga 9 (Klub Nowe Żerniki)
  • Pl. Świętojański 1 (CK Zamek)
  • Pszczelarska 7 (CAL Ołtaszyn)

Pierwszy Przystanek Ciepła otwarty został w Centrum Sektor 3 przy ulicy Legnickiej

– To jest miejsce, gdzie możemy wspólnie spędzić czas, integrować się. Być może te osoby, które przyjdą się zagrzać - zainteresują się także działalnością społeczną i będą chciały uczestniczyć w wielu wydarzeniach organizowanych na miejscu – mówi Grzegorz Tymoszyk, koordynator Sektor 3.

– Przystanki Ciepła to pomysł wrocławskiej Lewicy realizowany wspólnie z miastem i za to dziękuję. Mam nadzieję, że zima będzie łagodna i mieszkańcy nie będą ich potrzebowali - ale chcemy być gotowi – dodaje Dominik Kłosowski, radny Rady Miejskiej Wrocławia.