4. Zjedz lekkie śniadanie, wypij dużo wody i dołącz do Wampiriady na Uniwersytecie Ekonomicznym
Młoda kobieta w okularach trzyma dużą arkusz papieru z odręcznie wykonanym napisem: Wampiriada. Oddaj krew. Narysowana jest też strzałka. Plakat z Wapiriady, która miała miejsce w lutym 2023 r.  Maciej Grzeszczuk

Przez dwa dni na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego będzie stał krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Przyjść może każdy: student, pracownik uczelni, mieszkaniec okolicy. Obecna edycja odbywa się pod hasłem „Swipe right, save a life” i podobno będzie bardzo romantycznie!

We wtorek i środę (20–21.06) w godzinach 8.30–13.00 na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego będzie można oddać krew. Obecnie najpilniej potrzeba krwi z grup:

• O Rh-
  • B Rh-
  • A Rh-

Ponieważ latem zwiększa się zapotrzebowanie na krew w szpitalach, każdy chętny jest mile widziany.

Jak się przygotować do Wampiriady?

Na Wampiriadę trzeba wziąć ze sobą maseczkę i dowód osobisty. A oprócz tego, aby jak najlepiej się czuć podczas oddawania krwi i później, należy:

• wyspać się dzień wcześniej;
  • już dzień wcześniej i kilka godzin przed oddaniem krwi dużo pić płynów,
  • najpóźniej 2 godziny przed oddaniem zjeść lekkostrawny, białkowo-węglowodanowy posiłek;
  • w dniu oddania krwi unikać nadmiernego wysiłku fizycznego;
  • nie palić papierosów bezpośrednio przed oddaniem krwi;
  • minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie spożywać alkoholu;
  • nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu środków zmieniających nastrój.

Przed przyjściem na kampus przeczytaj, czy możesz oddać krew. Niektóre kwestie, na przykład waga poniżej 50 kg czy wybrane choroby, mogą niestety być powodem dyskwalifikacji dawcy.

Gdzie przyjść oddać krew?

Krwiobus RCKiK stanie na dziedzińcu kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego, przed budynkiem Z. Na miejsce najłatwiej dojść, wchodząc na teren uczelni od ul. Kamiennej.

Co będzie się działo na kampusie?

Procedura oddawania krwi podczas wydarzenia jest taka sama, jak w RCKiK.

Najpierw trzeba się zarejestrować, potrzebny jest więc dowód osobisty, następnie oddać próbkę krwi do badania, wypełnić ankietę i zostać zakwalifikowanym do dawstwa przez lekarza.

A między tymi etapami można, a nawet trzeba, wziąć udział w grach i konkursach organizowanych w ramach Wampiriady.

Nagrodami będą wejściówki, np. do szkoły tańca i na tor kartingowy czy na koncert organowy Narodowego Forum Muzyki. Będzie można otrzymać darmową kawę i różne gadżety. Oczywiście dawcy dostaną też pakiet czekolad i dwudniowe zwolnienie lekarskie.

Obecna edycja odbywa się pod hasłem „Swipe right, save a life” i nawiązuje do szukania drugiej połówki za pomocą aplikacji. Dlatego ta Wampiriada zapowiada się bardzo romantycznie.