wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 80 niezwykłych drużyn w sobotnim Biegu Para(mi). Przyjdź kibicować!

Aż 80 teamów weźmie udział w jubileuszowym, V Biegu Para(mi), który w parku Szczytnickim organizuje Fundacja FizjoTRIterapia. Follow your dreams. Bohaterami wydarzenia są osoby z niepełnosprawnością oraz ich bliscy i ich przyjaciele, którzy poprowadzą wózki na 10-kilometrowej trasie.

Reklama

Bieg Para(mi) ma wyjątkowy charakter. Na starcie przy pergoli stanie 80 teamów. W zależności od rodzaju niepełnosprawności zawodnik może pokonać trasę samodzielnie lub w specjalistycznych wózkach biegowych pchanych przez Pchacza-Biegacza. Do pokonania mają cztery pętle, w sumie 10 kilometrów.

To bieg, w którym nie ma zwycięzców ani podium. Medale otrzymują wszyscy startujący w tym wyjątkowym biegu. Uczestnicy otrzymują również indywidualnie dobrane nagrody. Udział w biegu dostarcza ogromnej radości i wyjątkowych emocji, które na długo pozostają w pamięci zarówno uczestników biegu, jak i kibiców.
Łukasz Malaczewski, pomysłodawca wydarzenia, Fundacja FizjoTRIterapia. Follow your dreams

Najpierw pacjent, potem przyjaciel

Na co dzień Łukasz Malaczewski jest cenionym fizjoterapeutą na oddziale rehabilitacji dziecięcej w szpitalu przy ul. Koszarowej. Jednym z jego podopiecznych był Jaś Kmieć, który nie mógł chodzić z powodu ciężkiej choroby. Ich wspólna przygoda sportowa zaczęła się od pytania chłopca: „Czy nauczy mnie pan biegać?” Wspólnie wzięli udział w 21 zawodach sportowych, biegach i triathlonach. Chłopiec zmarł niespodziewanie w 2018 r. w wieku 12 lat.

Łukasz Malaczewski: - To była nietypowa przyjaźń małego chłopca i dorosłego mężczyzny. Spędzaliśmy razem dużo czasu. Szukaliśmy zawodów, gdzie możemy startować. Kiedy dzwoniłem do Janka z propozycją, nigdy nie odmówił. Starty były odskocznią i przyjemnością, ciekawą odmianą od codziennej rutyny. Po śmierci Jasia rodzice innych dzieci zmotywowali nas do założenia fundacji.

Łukasz dodaje: - Z Jaśkiem zależało nam na tym, żeby ludzie zmienili swoją mentalność i otworzyli się na osoby niepełnosprawne. Im częściej wkraczamy między ludzi, tym bardziej ich podejście do niepełnosprawności się zmienia. Kiedy kolejny raz pojawiliśmy się na zawodach, to biegacze coraz chętniej podchodzili i rozmawiali. I to nie o chorobie i rehabilitacji, ale o bieganiu, następnych zawodach.

Za sprawą niezwykłego tandemu z Wrocławia zmieniło się także podejście organizatorów imprez sportowych do zawodników z niepełnosprawnościami. Już wiedzą, ile satysfakcji czerpią ze startów, i że ich udział jest bezpieczny.

80 super tandemów

W sobotę, 18 maja, na starcie przy pergoli stanie 80 duetów. Najmłodszy zawodnik ma około czterech lat, wystartują również osoby dorosłe. Tzw. Pchacze-Biegacze to rodzice, bliscy oraz przyjaciele i sportowi partnerzy zawodników. Kilkukrotnie w wydarzeniu brał udział również Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. W jednej z edycji wystartował popularny dziennikarz Filip Chajzer.

- Mamy odrębną listę, na której są nazwiska biegaczy, triathlonistów, którzy chcą wystartować. Jest ich więcej niż dzieci zgłoszonych do udziału w biegu. Już po tych kilku edycjach Biegu Para(mi) obserwujemy, jak nawiązują się między nimi relacje, że umawiają się na kolejne starty - mówi Łukasz Malaczewski.

Cenni są również kibice, ponieważ to dzięki nimi bieg ma charakter wydarzenia sportowego.

Inne atrakcje dla uczestników i kibiców Biegu Para(mi)

Bieg Para(mi) w parku Szczytnickim w sobotę, 18 maja, w godz. 10-16. Start biegu głównego, w którym udział biorą osoby z niepełnosprawnościami, zaplanowano na godz. 12.00. Start biegów towarzyszących: godz. 13.45. Natomiast w miasteczku biegowym będzie wiele darmowych atrakcji:

  • dmuchane zamki i  animatorzy z grupy Wizyta Klauna Żaka 
  • masaże dla wszystkich chętnych zapewnione przez Wyższą Szkołę Fizjoterapii we Wrocławiu
  • pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego
  • charytatywny kiermasz ciast
  • popcorn i wata cukrowa

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl