4. Dzień Matki 2024. Co podarować mamie z okazji jej święta?
Sprawdź, kiedy jest Dzień Matki 2024 fot. www.shutterstock.com/
Sprawdź, kiedy jest Dzień Matki 2024

Dzień Matki obchodzony jest w ponad 140 krajach. Świętuje się go jednak w różnych terminach. Święto jest okazją do wyrażenia szacunku i wdzięczności dla wszystkich mam. Tego dnia składa się życzenia i obdarowuje kwiatami lub laurkami. Z okazji zbliżających się obchodów Dnia Matki wyjaśniamy historię tego święta zarówno w Polsce jak i innych krajach.

Kiedy w Polsce jest Dzień Matki?

W Polsce Dzień Matki jest obchodzony 26 maja. W żadnym innym kraju święto nie jest obchodzone dokładnie tego dnia. W naszym kraju Dzień Matki jest celebrowany od 1914 roku. Co ciekawe pierwszym polskim miastem, które zaczęło obchodzić to święto był Kraków.

Dzień Matki 2024 we Wrocławiu

Nie ma wątpliwości, że warto spędzić Dzień Matki we Wrocławiu. Miasto oferuje wiele atrakcji i wydarzeń, które stanowią świetną propozycje dla wszystkich, którzy szukają pomysłu na spędzenie tego dnia w wyjątkowy sposób. Prócz świetnych restauracji, gdzie można wybrać się na kolacje, w mieście znajduje się bogata oferta kulturalna. 26 maja to świetna data, aby zabrać ukochaną mamę do teatru, kina lub Muzeum. Będąc we Wrocławiu warto odwiedzić obejrzeć Panoramę Racławicką, udać się do Ogrodu Japońskiego czy Hydropolis. Szczegółowa lista wydarzeń z okazji Dnia Matki we Wrocławiu znajduje się poniżej.

Dzień matki to wyjątkowy dzień. Oprócz życzeń dzieci wręczają także upominki, które mają przypominać o szacunku i miłości do swoich mam. Wybór odpowiedniego prezentu na Dzień Matki czasem sprawia jednak problem, dlatego w razie potrzeby warto skorzystać z gotowych propozycji. Oto co warto podarować rodzicielkom z okazji ich święta.

Pomysły na prezent na Dzień Matki

• kwiaty,
  • czekoladki,
  • perfumy,
  • ulubione kosmetyki,
  • biżuteria,
  • książka,
  • torebka,
  • portfel,
  • apaszka,
  • voucher do spa,
  • kolacja w ulubionej restauracji,
  • bilety do teatru,
  • wyjazd na weekend

Kiedy jest Dzień Matki w Europie?

Początki Dnia Matki sięgają czasów starożytnych. Dla Greków i Rzymian matka była symbolem płodności i urodzaju. Jednak zwyczaj obdarowywania się prezentami sięga XVII wieku. W tamtym czasie w Anglii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu odprawiane były msze święte znane pod nazwą „Niedziela u Matki”. W ten dzień dzieci obdarowywały swoje mamy kwiatami lub słodkościami. Oficjalnie, święto zostało ustanowione kilkaset lat później, w XX wieku. W wielu krajach zaczęto celebrować ten dzień dopiero po 1939 roku, po zakończeniu II wojny światowej.

W większości  krajów Dzień Matki jest obchodzony w maju, choć nie jak w Polsce 26. Najczęściej data tego święta jest ruchoma i wypada w drugą niedzielę maja. W Europie Dzień Matki jest obchodzony w nie tylko w maju, ale także w innych miesiącach.  W krajach arabskich święto wypada w Pierwszy Dzień Wiosny, 21 marca. Oto lista krajów, gdzie Dzień Matki obchodzony jest razem z innym świętem - Dniem kobiet, 8 marca.

• Serbia
  • Bułgaria
  • Mołdawia
  • Armenia
  • Słowenia
  • Białoruś
  • Rosja

Dzień Matki na świecie

Spośród wszystkich krajów, najhuczniej Dzień Matki obchodzony jest w Tajlandii. Święto jest celebrowane od 1976 roku, a jego data przypada na 12 sierpnia. Tego dnia obchodzono także urodziny Królowej Sirikit, czyli wdowy po Królu Bhumibolu Adulyadeju. W Tajlandii uważana jest za matkę całego kraju, dlatego też święto jest celebrowane w wyjątkowo huczny sposób. Na część królowej w całym kraju przyozdabiane są domy, odbywa się także procesja i specjalny pokaz fajerwerków.

W USA Dzień Matki obchodzony jest zawsze w drugą niedzielę maja. Amerykanie celebrują to święto dłużej, niż w Polsce, bo od 1858 roku. Od 1914 zgodnie z decyzją ówczesnego prezydenta Woodrowa Wilsona, Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych jest świętem państwowym.

W drugą niedzielę maja święto matek jest obchodzone również w RPA. Tego dnia dzieci obdarowują swoje mamy goździkami. W Republice Południowej Afryki podobnie jak w Kanadzie czy Australii istnieje zwyczaj zakładania tego dnia ubrań w kolorze czerwieni i różu przez dzieci, których mamy żyją. Dzieci, które straciły mamę zakładają tego dnia ubrania w kolorze białym.

W Serbii popularnością cieszy się zwyczaj tzw. łóżkowego więzienia. W Dzień Matki dzieci nie pozwalają swoim mamą wstać z łóżka dopóki te nie obdaruje ich słodkościami.

Kiedy jest Dzień Ojca?

Dzień Ojca jest obchodzony 23 czerwca. W Polsce po raz pierwszy celebrowano to święto w 1965 roku. Co ciekawe w innych krajach Dzień Ojca jest obchodzony innego dnia. Na południu Europy, we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii ojcowie mają swoje święto 19 marca.