Uniwersytet Przyrodniczy buduje i remontuje na potęgę

Szefem nowego Centrum Chirurgii Doświadczalnej Uniwersytetu Przyrodniczego będzie prof. Zdzisław Kiełbowicz (z prawej), fot. wroclaw.pl

Niemal gotowe są już dwie z sześciu instytucji w ramach Regionalnego Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności (CIT), które będzie kosztowało przeszło 130 mln zł. Natomiast przy pl. Grunwaldzkim powstaje nowoczesne weterynaryjne Centrum Chirurgii Doświadczalnej.

W Psarach trwają ostatnie prace przy wyposażeniu Ośrodka Zaawansowanych Technologii Produkcji Ogrodniczej, którego przygotowanie kosztowało ponad 11,1 mln zł.

- To modelowa szklarnia wraz z laboratorium. Natomiast w gmachu głównym powstało Centrum Diagnostyki Chorób Roślin z supernowoczesnymi laboratoriami – informuje Jolanta Cianciara, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Kolejne elementy CIT będą gotowe w ciągu najbliższych dwóch lat. Na Biskupinie swoją siedzibę będzie miało Centrum Biologii Stosowanej oraz Innowacyjnych Technologii Produkcji Żywności, a w Pawłowicach Centrum Produktu Regionalnego. Na Swojczycach zaplanowano Ośrodek Badawczy Technologii Produkcji Roślinnej, a przy ul. Norwida - Centrum Eksperymentalnych Zakażeń Zwierząt.

Na budowę i wyposażenie wszystkich modułów CIT przeznaczono 130 mln zł, z czego 90 mln zł pochodzi z kasy Unii Europejskiej.

Są fachowcy, będzie nowoczesne Centrum Chirurgii

Intensywne roboty budowlane trwają w drugiej części kompleksu klinik weterynaryjnych przy pl. Grunwaldzkim. Tam, gdzie do tej pory funkcjonowała Katedra i Klinika Chirurgii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej powstaje Centrum Chirurgii Doświadczalnej. Jego szefem będzie prof. Zdzisław Kiełbowicz, znakomity specjalista z zakresu chirurgii weterynaryjnej.

Jolanta Cianciara: - Centrum ma się specjalizować w nowych i innowacyjnych technikach operacyjnych z zakresu medycyny regeneracyjnej i implantologii.