wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

TMW chce tytułu Civitete Wratislaviensi Donatus dla S. Kulczyńskiego

prof. Stanisław Kulczyński, luty 1946 r. fot. T. Drankowski / Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Towarzystwo Miłośników Wrocławia popiera propozycję przyznania prof. Stanisławowi Kulczyńskiemu tytułu Civitete Wratislaviensi Donatus. To kolejny głos przeciwko usunięciu nazwy bulwaru pierwszego rektora Uniwersytetu i Politechniki.

Reklama

Towarzystwo Miłośników Wrocławia złożyło w dniu 1 marca 2018 r, na ręce Pana Jacka Ossowskiego Przewodniczącego Rady Miejskiej uchwałę nr III/2018 podjętą w dniu 28.02.2018 r. przez prezydium zarządu TMW w sprawie prof. Stanisława Kulczyńskiego o treści :

Prezydium zarządu Towarzystwa Miłośników Wrocławia w pełni popiera propozycję przyznania Panu Stanisławowi Leonowi Kulczyńskiemu, współzałożycielowi i pierwszemu ( jesień 1956 – 1958) Prezesowi Towarzystwa Miłośników Wrocławia tytułu Civitete Wratislaviensi Donatus, którego postać jest symbolem skomplikowanej powojennej historii naszego miasta, bez której trudno zrozumieć Wrocław i jego mieszkańców.

W imieniu Prezydium, urodzony Wrocławianin – 1945

Wojciech Gryczyński, Honorowy Prezes TMW

Czytaj więcej – Jest kandydat na Honorowego Obywatela Wrocławia 2018

Na mocy ustawy dekomunizacyjnej wojewoda dolnośląski wydał 19 zarządzeń zastępczych, na mocy których zmieniono zmiany nazwy ulic w regionie. We Wrocławiu chodzi m.in. o Bulwar Stanisława Kulczyńskiego. Profesor Kulczyński był pierwszym rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego, ale także m.in. posłem w Sejmie PRL.

– Ustawa dezubekizacyjna mówi o usuwaniu ze świadomości zbiorowej i życia publicznego symboli komunizmu. Naszym zadaniem, prof. Kulczyński we Wrocławiu nie jest symbolem komunizmu, a odradzania się życia naukowego. Jest też symbolem bardzo szlachetnej postawy w okresie przedwojennym i w okresie II wojny światowej. Ponieważ dokonało się odebranie podstawowego władztwa  samorządom, zabrano nam prawo nazywania ulic, ponieważ nie możemy przywrócić nazwy bulwaru prof. Kulczyńskiego, proponujemy, aby prof. Kulczyński został w 2018 roku Honorowym Obywatelem Wrocławia – powiedział prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicz, 24 stycznia 2018 r. po odczytaniu listu skierowanego do Komisji Nominacyjnej Rady Miejskiej Wrocławia z prośbą rozpatrzenia kandydatury pierwszego w powojennym Wrocławiu rektora, prof. Stanisława Kulczyńskiego na Honorowego Obywatela Wrocławia w roku 2018.

W obronie swojego pierwszego rektora wystąpił m.in. Uniwersytet Wrocławski, kierując pismo do wojewody, a Dolnośląski Okręg Związku Nauczycielstwa Polskiego wydał oświadczenie, w którym wyraził „oburzenie i głębokie ubolewanie nad skandalicznym działaniem IPN wobec prof. Kulczyńskiego”. Apel o pozostawienie bulwarowi imienia Kulczyńskiego skierowała do wojewody Komisja Nazewnictwa Ulic przy Towarzystwie Miłośników Wrocławia.

15 lutego na sesji Rady Miejskiej Wrocławia miejscy radni zagłosowali za wniesieniem skargi do sądu na decyzję wojewody o zmianie nazwy bulwaru Stanisława Kulczyńskiego we Wrocławiu.

Ustawa dekomunizacyjna zostanie zaskarżona przez Wrocław do Trybunału Konstytucyjnego, bo zdaniem prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza brak możliwości odwołania się od decyzji wojewody to złamanie konstytucji.

Do 9 marca – zgłoszenia kandydatów do nagród wrocławskiego samorządu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama