wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tygrys w lesie pod Legnicą, pranie koło Wrocławia. Ludzka wyobraźnia nie zna granic [ZDJĘCIA]

Pluszowy tygrys, wózki, plastikowe rowery dziecięce, fotele biurowe I hit z ostatnich dni – suszarka na pranie z rozwieszonymi ubraniami. Dolnośląscy pracownicy Lasów Państwowych regularnie publikują galerie zdjęć ze śmieciami, na które trafili. Ich usunięcie kosztuje rocznie 20 mln zł.

Reklama

Suszarkę z praniem widać na zdjęciu opublikowanym na profilu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

„W sytuacji, gdy myślisz, że w lesie nic już cię nie zaskoczy. Najnowszy trend - wietrzenie ubrań zapachem lasu” - napisano w komentarzu.

Leśnicy wywożą tysiąc wagonów odpadów

Lasy Państwowe na usunięcie odpadów wydają rocznie ok. 20 mln zł, na każde nadleśnictwo przypada 50-120 tys. zł (dane z 2021 r.). Większe wrażenie robi masa śmieci, które Polacy podrzucają do lasów. To w sumie ok. 100 metrów sześciennych, zajęłyby tysiąc wagonów kolejowych.

Polacy najczęściej podrzucają śmieci komunalne, budowlane – gruz, niewykorzystane farby, worki z cementem oraz zużyte opony, części samochodowe, a nawet dokumenty. Jednak są i niespodzianki, jak ta z praniem na domowej suszarce, albo odpady z lasów pod Legnicą. Na profilu Nadleśnictwa Legnica napisano:

„Są jednak i takie chwile, gdy natrafiamy w lesie na wyrzucone rzeczy i na naszych twarzach pojawia się zdziwienie, zażenowanie, a czasem nawet uśmiech. Pytania: skąd to się tu wzięło? jakim cudem?, rodzą się same i czasami trudno znaleźć na nie odpowiedzi”. Do tej refleksji dołączyli galerię zdjęć, a na nich widać dziecięce zabawki, wózki, fotele biurowe, głośnik.

Galeria zdjęć

Uwaga, jesteś w ukrytej kamerze

Leśnicy nie poprzestają skargach, lecz aktywnie walczą z zaśmiecającymi lasy. Bywa że w porzuconych odpadach można znaleźć dokumenty, a w nich dane osób, które pozbyły się śmieci.

Powszechne jest także montowanie fotopułapek w miejscach, w których najczęściej podrzucane są odpady. Takie nagrania wystarczą, by namierzyć i ukarać sprawców. W ich identyfikację angażują się społecznicy, przedstawiciele organizacji proekologicznych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl