www.wroclaw.pl Oficjalny portal miasta
Aktualizacja: 06.08.2022 16:22
Środowisko

Strażnicy miejscy znaleźli sposób na wyrzucających nielegalnie odpady budowlane

Strażnicy miejscy z Oddziału Ochrony Środowiska udostępnili nam swoje materiały operacyjne z kilku ostatnich lat. Do ich nagrywania wykorzystują przenośne systemy monitoringu. Zobaczcie co wyprawiają, głównie budowlańcy, w lasach i na obrzeżach Wrocławia.

Okna drzwi, pozostała po budowie zaprawa, worki ze śmieciami. To wszystko nielegalnie ląduje w lasach albo na obrzeżach Wrocławia. Zobaczcie kilka takich sytuacji z przenośnego monitoringu wrocławskiej Straży Miejskiej. 

Kontener na gruz tańszy niż mandat

Od 1 stycznia 2022 roku w wyniku kontroli dzikich wysypisk śmieci funkcjonariusze Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej Wrocławia nałożyli na sprawców wykroczeń 136 mandatów karnych na kwotę 51 700 zł.

Jednocześnie w tym okresie skierowano 14 wniosków do sądu o ukaranie. Maksymalny mandat karny jaki może nałożyć funkcjonariusz za tego typu wykroczenia wynosi 500 zł., natomiast w przypadku skierowania wniosku do Sądu, Sąd może nałożyć karę grzywny do 5000 zł. Praktyki głównie budowlańców tym bardziej dziwią, że wynajęcie kontenera na odpady budowlane to koszt około 300 zł. 

Strażnicy z tzw. ekopatrolu coraz częściej w swojej pracy wykorzystują nowinki techniczne, m.in. właśnie przenośny monitoring, czy drony. Dzięki nim często sprawców udaje się zatrzymać na gorącym uczynku.