3. Wiadomości z regionu
  4. Trwa zbiórka na budowę gniazda dla bocianiej rodziny przy szkole w Chrząstawie Wielkiej
Bociania rodzina z Chrząstawy Wielkiej. Fundacja Aquila / FB
Bociania rodzina z Chrząstawy Wielkiej.

Bociany co roku wracają do Chrząstawy Wielkiej w gminie Czernica. Ostatniego lata jedna z par nie zdążyła zbudować gniazda, a stary adres nie nadaje się do zakładania rodziny. Uczniowie miejscowej szkoły, ich rodzice oraz ekolodzy zbierają pieniądze na specjalistyczną platformę, na której ptaki mogłyby się osiedlić.

Społecznicy z wrocławskiej Fundacji Aquila złożyli latem wniosek w firmie Tauron o montaż na słupie energetycznym specjalnej platformy. Konstrukcja jest tak zaprojektowana - i zaakceptowana przez przyrodnika dr. Krzysztofa Koniecznego z Fundacji Przyrodniczej „pro Natura”, że pozwala na budowę na niej solidnego bocianiego gniazda. Zarazem jest bezpieczna, nie będzie przyczyną zwarcia, ani nie będzie zagrażać ptakom i przechodniom.

Powiększ obraz: Platforma na bocinie gniazdo i gniazda innych gatunków ptaków Fundacja Aquila / FB / Krzysztof Konieczny
Platforma na bocinie gniazdo i gniazda innych gatunków ptaków

Jak chować dzieci w takich warunkach

Problemy mieszkaniowe pary bocianów to złożona historia.

Bociany przylatują do Chrząstawy regularnie od wielu lat. Do tej pory korzystały z dwóch gniazd: na kominie przy ulicy Wrocławskiej oraz na ulicy Młyńskiej, gdzie z powodzeniem co roku pojawiają się młode bociany.W tym roku jedna para bocianów przystąpiła do budowy gniazda na słupie energetycznym naprzeciwko szkoły podstawowej w Chrząstawie Wielkiej. Jednak pracy w nowej lokalizacji było tak dużo, że para nie zdążyła w porę wybudować gniazda. Bociany przeniosły się na istniejące gniazdo na kominie przy ulicy Wrocławskiej 36. Niestety, od kilku lat bociany w tym gnieździe mają problem z wyprowadzeniem lęgu. Tak było i tym razem. Bociany porzuciły gniazdo z jajem. Być może jest to związane z pogłębiającym się nachyleniem gniazda.
Fundacja Aquila, inicjatorzy zbiórki na bocianie gniazdo

Zbiórka na ptasi apartamentowiec

Specjaliści zwracają uwagę, że w gniazda bocianów są rozbudowane i znajdują w nich dla siebie miejsca inne gatunki ptaków. Planowana to zainstalowania platforma ma już gotowe przestrzenie, które mogą zająć np. wróble, mazurki i jerzyki.

Na kupno platformy potrzeba trzy tysiące złotych. Fundacja Aquila zainicjowała zbiórkę pieniędzy na ten cel. Jest szansa, że konstrukcja zostanie zainstalowana jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

W planach jest również montaż kamer, które umożliwią podglądanie bocianiej rodziny i jej współlokatorów.

Źródło: materiały prasowe