4. Tramwaj przez Popowice: most Dmowskiego udźwignął tramwaj [NOWY BIULETYN]
Na zdjęciu most Dmowskiego z lotu drona podczas prób obciążeniowych niebieskim tramwajem JANUSZ KRZESZOWSKI

Tramwaj przez Popowice pojedzie już w maju. Wszystko na to wskazuje, bo próby obciążeniowe na moście Dmowskiego zakończyły się sukcesem. A co ma Kopernik do Wrocławia? Dostał posadę na Ostrowie Tumskim i pracował zdalnie. To jeden z patronów roku 2023 i naszego lotniska. I kto jeszcze? W sobotę piknik WROśnij we WRO w parku Tysiąclecia.

biuletyn wroclaw.pl Nr 14-127-2023.pdf from Wroclaw

Kiedy powstanie park Henrykowski?

Urząd Miejski Wrocławia chce przystąpić do prac jak najszybciej, ale potrzebuje do tego zgody na przekazanie gruntu przez Polskie Koleje Państwowe. I tu pojawia się problem. Jaki i kiedy, w tej sytuacji, może powstać nowy park na południu Wrocławia?

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Na zdjęciu porośnięty drzewami obszar w rejonie ulic: Prudnickiej, Paczkowskiej, Henrykowskiej i Jesionowej, gdzie ma powstać park Henrykowski ARKADIUSZ ŚWIRSKI

Niebieskie Igrzyska na budowanie sztuki empatii

Przedszkolaki z Wrocławia grały i bawiły się na Niebieskich Igrzyskach, które zwracają uwagę na jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata – autyzm. Wydarzenie zorganizowały przy Tarczyński Arena dwa przedszkola: nr 26 z al. Śląskiej i nr 104 z ul. Niedźwiedziej.

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: Na zdjęciu przedszkolaki w niebieskich foliowych płaszczach grają zieloną piłką na trawniku przed Tarczyński Arena OLEKSANDR POLIAKOVSKY

Most Dmowskiego udźwignął tramwaj

Najpierw wjechały na most Dmowskiego dwie 30-tonowe ciężarówki. Do nich dołączyły kolejne dwie. Inżynierowie zrobili pomiary. Cztery wozy przejechały na drugie przęsło mostu i procedura została powtórzona. Po nich powoli wtoczył się tramwaj.

Czytaj s. 6

Powiększ obraz: Na zdjęciu most Dmowskiego z lotu drona z niebieskim tramwajem podczas prób obciążeniowych JANUSZ KRZESZOWSKI

Dwie zakręcone nowości w aquaparku już w maju

W aquaparku przy ulicy Borowskiej dostawiają dwie nowe zjeżdżalnie. Obie dłuższe niż 80 metrów. Końcówka jednej przypomina rękaw cukierniczy… Pierwsze zjazdy już w następnym miesiącu. To będzie czysta frajda! Teraz we wrocławskim parku wodnym będzie już aż 9 zjeżdżalni o różnym stopniu trudności.

Czytaj s. 9

Powiększ obraz: Na wizualizacji nowa zjeżdżalnia z rożkiem w aquaparku przy ul. Borowskiej WROCŁAWSKI PARK WODNY
Na wizualizacji nowa zjeżdżalnia z rożkiem w aquaparku przy ul. Borowskiej

Wrocławskie ślady patronów 2023 roku

Tradycyjnie Senat RP ustanowił patronów tego roku. 2023 jest rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego oraz Włodzimierza Przerwy-Tetmajera. Jako jego patronów wybrano Mikołaja Kopernika, Jana Matejkę i Wisławę Szymborską. A my poszukaliśmy ich związków z Wrocławiem.

Czytaj na s. 10-11

Powiększ obraz: Na zdjęciu portret polskiego astronoma Mikołaja Kopernika WIKIPEDIA
Na zdjęciu portret polskiego astronoma Mikołaja Kopernika

Prawdziwy senior uczy gry w bule bez... bólu

Senioralne Środy z Bulami bez Bólu wymyślił dla wrocławian Janusz Piszczek, emerytowany pułkownik Wojska Polskiego, a obecnie trener senioralny. Zgodnie z tym hasłem, w każdą środę, w parku Południowym rozdaje seniorom kule i rozgrywają mecze. To on sprawił, że wrocławscy seniorzy pokochali petankę.

Czytaj s. 13

Powiększ obraz: Na zdjęciu grupa seniorów pozująca do zdjęcia po rozgrywce meczu bule w parku Południowym. Janusz Piszczek w środku w białej kurtce TOMASZ HOŁOD

Przedmieście Oławskie. Zmienia się w oczach i wytwornieje

Zrewitalizowane nabrzeże rzeki Oławy, odmienione kamienice i podwórka, tętniące życiem Centra Aktywności Lokalnej – Przedmieście Oławskie już jest nie do poznania, ale jego metamorfoza jeszcze się nie skończyła.

Czytaj s. 14-15

Powiększ obraz: Na zdjęciu widok na Odrę i most Grunwaldzki przez okno z Odra Centrum TOMASZ HOŁOD
Na zdjęciu widok na Odrę i most Grunwaldzki przez okno z Odra Centrum

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

NOWY DWÓR: Przyjdź na piknik rodzinny i WROśnij we WRO

W sobotę 15 kwietnia w parku Tysiąclecia posadzonych zostanie 300 drzew dla małych wrocławian. Na drzewko były zapisy, ale na rodzinny piknik może przyjść każdy.

GĄDÓW-POPOWICE PŁD.: Dzień Przyjazny Planecie przy ul. Legnickiej

Szklane butelki, makulatura, elektrośmieci, baterie, przepalone żarówki, nakrętki – wszystko to można będzie 15.04 w Magnolia Park zamienić na sadzonkę. Podczas Dnia Przyjaznego Planecie będzie też ekologiczna gra miejska, warsztaty i konkursy.

Ponadto w najnowszym biuletynie

• Ameryka we Wrocławiu? Tylko na równoleżniku
  • Z Wrocławia do Krainy Tysiąca Jezior
  • Bezpłatne szkolenie online dla NGO - wiosna 2023