3. Edukacja
  4. Szkoły i przedszkola we Wrocławiu szukają nauczycieli
Dyrektorzy placówek szukają nauczycieli fot. Tomasz Hołod
Dyrektorzy placówek szukają nauczycieli

We Wrocławiu, tak jak i w całym kraju, brakuje nauczycieli. Pedagodzy potrzebni są w szkołach i przedszkolach. Obecnie jest ok. 700 wolnych miejsc pracy w placówkach oświatowych. Miasto uspokaja jednak, że braki kadrowe nie wpłyną na jakość kształcenia. Sprawdźcie oferty pracy we wrocławskich szkołach i przedszkolach.

W szkołach i przedszkolach brakuje nauczycieli

We Wrocławiu według arkuszy organizacji na rok szkolny 2022/2023, w szkołach podstawowych, zespołach szkolno-przedszkolnych oraz zespołach szkół występuje ponad 425 nieobsadzonych stanowisk pracy, a w szkołach średnich i specjalnych ok. 90.

Przedstawiciele Departamentu Edukacji UMW nie ukrywają, że nauczycieli w szkołach brakuje. Jednak skala problemu nie jest we Wrocławiu aż tak duża, by mogła zakłócić funkcjonowanie placówek. Którzy nauczyciele są najbardziej potrzebni?

Przede wszystkim poszukiwani są nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, pedagogiki specjalnej, matematyki i języków obcych.
Monika Dubec, biuro prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia

Zatrudnianiem pedagogów zajmuje się bezpośrednio dyrektor jednostki.

Szukamy nauczycielki wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkole jest niewielkie, są trzy oddziały. W sumie mamy pod opieką około 75 dzieci. To atut. Tak samo jak to, że mamy swoją kuchnię, jest wyremontowany plac zabaw, sale są dobrze wyposażone, także w multimedia. Zespół wychowawczyń jest zróżnicowany pod względem wieku i doświadczenia. Osoba, która przyjdzie do nas do pracy zaraz po studiach, na pewno będzie miała wsparcie.
Honorata Siemiątkowska, z-ca dyrektora przedszkola Pod Wesołym Koziołkiem

Nauczyciel wychowania przedszkolnego z przygotowaniem pedagogicznym zaraz po studiach może liczyć na zarobki w wysokości ok. 3 tys. zł brutto. Nauczyciel z doświadczeniem (np. z dziesięcioletnim stażem, ze stopniem nauczyciela mianowanego) dostaje ok. 4 tys. zł brutto.

Nauczyciel – mało popularny zawód

Braki w kadrze wynikają głównie z tego, że nauczyciele coraz częściej decydują się na przekwalifikowanie i zmianę zawodu lub odejście na emeryturę. Drugim powodem jest to, że niewiele młodych osób planuje pracować w szkole.

Zainteresowanie uzyskiwaniem uprawnień nauczycielskich nie jest wysokie, ale na Uniwersytecie Wrocławskim utrzymuje się na stabilnym poziomie. Są obszary, w których kształcimy przyszłych nauczycieli bardzo mało, bo po prostu mniej studentów studiuje na pewnych kierunkach. Przykładem jest fizyka - żaden absolwent nie miał statusu bezrobotnego, ale na te studia nie rekrutuje się tyle osób, ile moglibyśmy kształcić
dr Leszek Ryk, Centrum Edukacji Nauczycielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

Oferty pracy dla nauczycieli we Wrocławiu

Jakich pedagogów brakuje i w których placówkach we Wrocławiu, można zobaczyć na stronie z ofertami pracy dla nauczycieli.