wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Szczepienia dla dzieci i młodzieży obowiązkowe także dla uchodźców
chłopiec przyjmujący szczepionkę, zdjęcie ilustracyjne fot. Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
chłopiec przyjmujący szczepionkę, zdjęcie ilustracyjne

Ministerstwo Zdrowia przypomina o szczepieniach ochronnych dla dzieci i młodzieży, które przyjechały do Polski w związku z wojną w Ukrainie. Dla osób przebywających w Polsce powyżej trzech miesięcy będą one obowiązkowe. W przypadku krótszego pobytu, można zaszczepić się dobrowolnie.

Reklama
 • Szczepienia ochronne dzieci i młodzieży powinny być wykonywane w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
 • Dzieci i młodzież przebywające na terytorium Polski przez okres krótszy niż trzy miesiące mogą dobrowolnie poddać się szczepieniom ochronnym określonym w Programie Szczepień Ochronnych jako obowiązkowe dla obywateli RP, z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach.
 • Szczepienie noworodkowe przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jak i dalsze szczepienia przewidziane w Programie Szczepień Ochronnych są obowiązkowe dla dzieci urodzonych na terenie RP.

 • Szczepienia poekspozycyjne, które są wymagane w zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta (tężec, wścieklizna) powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.
 • Szczepienia są dokumentowane w karcie uodpornienia lub w eKarcie Szczepień, Książeczce Szczepień oraz dokumentacji medycznej.
 • O rozpoczęciu, kontynuacji lub uzupełnieniu realizacji szczepień ochronnych z PSO na 2022 r., w tym o terminach szczepień decyduje każdorazowo lekarz POZ sprawujący opiekę nad dzieckiem, zgodnie z opracowanym indywidualnym kalendarzem szczepień.
 • Osoby poniżej 19 roku życia przebywające na terytorium RP powyżej trzech miesięcy są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych.
 • Szczepienia ochronne dzieci przeciw COVID-19 są wykonywane zgodnie z zaleceniami podanymi w komunikatach Ministra Zdrowia nr 15, 19, 20 i 21.

 Źródło: Ministerstwo Zdrowia (українська мова)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl