4. W starym terminalu wrocławskiego lotniska powstała noclegownia. Nowy rozkład lotów bez połączeń z Ukrainą
Znaczna część starego terminalu wrocławskiego lotniska była nieużywana od dekady fot. www.wroclaw.pl

Do Wrocławia przybywa coraz większa liczba obywateli Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Władze miasta dokładają wszelkich starań, aby zapewnić potrzebującym miejsca noclegowe. Takowe pojawiły się między innymi w starym, opuszczonym terminalu lotniska.

Znaczna część starego terminalu przy ul. Skarżyńskiego nie była używana przez 10 lat. Pracownicy wrocławskiego lotniska mieli 24 godziny, aby odpowiednio przygotować przestrzeń dla uchodźców – zarówno miejsca noclegowe, jak i zaplecze sanitarne.

To miejsce zostało uruchomione bardzo szybko. Od podjęcia decyzji o powstaniu noclegowni, zostało ono przygotowane w ciągu jednego dnia, przy dużym zaangażowaniu pracowników. Byłem tutaj, kiedy to miejsce było przygotowywane i nie wierzyłem, że jeszcze tego samego dnia uda się z nim wystartować. A już pierwszej nocy przyniosło schronienie 60 osobom.
prezydent miasta Wrocławia, Jacek Sutryk

Powiększ obraz: W budynku starego terminalu azyl może znaleźć 200 osób Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia
W budynku starego terminalu azyl może znaleźć 200 osób

Tymczasowy pobyt dla 200 osób

Dzięki decyzji wrocławskiego magistratu, obywateli Ukrainy dowozi tu specjalny autobus, który wyrusza spod Dworca Głównego. W starym terminalu lotniska dostępnych jest 200 miejsc noclegowych, a także łazienki i przestrzeń dedykowana najmłodszym. Noclegownia ma charakter tymczasowy. Jak podkreśla prezes Portu Lotniczego Wrocław, uchodźcy przebywają tu od kilkunastu godzin do kilku dni, czekając na znalezienie odpowiedniego miejsca na dłuższy pobyt.

Wiemy, że to jest kropla w morzu potrzeb. Radością są uśmiechy na twarzach dzieci. Może nie wszystkie zdają sobie sprawę z tego, co naprawdę się dzieję, ale mam wrażenie, że dla niektórych jest to pierwszy uśmiech od dwóch tygodni. To nas napędza i będziemy w gotowości tak długo, jak tylko będzie trzeba.
prezes Portu Lotniczego Wrocław, Dariusz Kuś

Powiększ obraz: W budynku starego terminalu znajdują się miejsca noclegowe, zaplecze sanitarne i przestrzeń dla dzieci - zdjęcie miejsc noclegowych Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia

Nowy rozkład bez Ukrainy, ale z myślą o niej

Władze wrocławskiego lotniska poinformowały również o nowym rozkładzie lotów, który wejdzie w życie 27 marca. Choć z powodu trwającej wojny brakuje w nim połączeń z Ukrainą, niektóre zmiany pośrednio dotyczą obywateli tego kraju.

Mamy zwiększenie rotacji do bardzo wielu kierunków włoskich. Przeanalizowaliśmy statystyki dotyczące tego, dokąd latają Ukraińcy po 24 lutego. Część udaje się do hubów przesiadkowych, z których podróżują choćby do Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Jednak ponad 30% z nich wybiera kierunki włoskie. Przed wojną było sporo połączeń z portów ukraińskich do Włoch, populacja Ukraińców jest tam bardzo duża. Dziś latają z naszego lotniska, dołączając do rodzin, które tam mieszkają.
prezes Portu Lotniczego Wrocław, Dariusz Kuś

Ruch lotniczy powoli się odbudowuje

W nowej siatce połączeń znajduje się 7 kierunków sieciowych, 51 kierunków tanich linii lotniczych i 25 połączeń z biurami podróży, tzw. „czarterowych”. Władze wrocławskiego szacują, że w 2022 roku obsłużą większą liczbę pasażerów niż w roku ubiegłym, jednak punktem odniesienia wciąż pozostaje rok 2019. Branża lotnicza bardzo mocno odczuła bowiem kryzys wywołany pandemią.

Sądzę, że powrót do ruchu na zbliżonym poziomie, czyli ponad 3 milionów pasażerów rocznie, potrwa jeszcze 2-3 lata. Oczywiście jeśli branża będzie mogła funkcjonować we względnie stabilnych i przewidywalnych warunkach, również w kontekście czynników makroekonomicznych.