4. Samochody obwodnicą, a Średzka dla leśniczan [NOWY BIULETYN]
Planowane zmiany na Średzkiej oraz z prawej okładka biuletynu www.wroclaw.pl
Planowane zmiany na Średzkiej oraz z prawej okładka biuletynu

Średzka przestanie być ważną trasą tranzytową, a mieszkańcom Leśnicy zamiast permanentnego korka i zaduchu spalin towarzyszyć będzie zieleń, kawiarniane ogródki oraz miejsca postojowe dla rowerów i samochodów. To wszystko już za kilka dni, gdy otwarta zostanie al. 11 Listopada. W tym numerze biuletynu zachęcamy także do udziału 11 listopada w Radosnej Paradzie Niepodległości. Start o godz. 10 z pl. Wolności.

biuletyn-wroclaw-pl-Nr 43-156-2023.pdf from Wroclaw
O czym jeszcze piszemy w tym nowym numerze biuletynu?

Świętujmy radośnie Dzień Niepodległości

Radosna Parada Niepodległości łączy pokolenia – udział w niej może wziąć każdy. Wystarczy przyjść przed godz. 10 na pl. Wolności. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy da radę przejść 3-kilometrową trasę do Centrum Historii Zajezdnia, może pojechać zabytkowym „ogórkiem”.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Podczas świętowania 11 listopada będą występy artystyczne, a także pojawią się grupy rekonstrukcyjne Centrum Historii Zajezdnia

Piąta część „Igrzysk śmierci” 13.11 we Wrocławiu

Prapremiera filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” – kolejnej części przeboju, który na całym świecie przyciąga do kin dziesiątki milionów widzów – odbędzie się 13 listopada we Wrocławiu! Zdjęcia do ekranizacji sagi powstawały m.in. w Hali Stulecia! Bilety na prapremierę będą za darmo! Jak je zdobyć?

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: Kadr z filmu, na którym widać zmienioną komputerowo Halę Stulecia Materiały dystrybutora filmu
Kadr z filmu, na którym widać zmienioną komputerowo Halę Stulecia

Studenci PWr na nowo zaprojektowali Wittigowo

Agora w formie pergoli, piesza kładka nad ul. Wróblewskiego, zielone tarasy, biblioteka z multimediami, kino plenerowe, skate park, miejsca do coworkingu, restauracje i kafejki. Do tego supermarket, apteka, dwa stawy, a nawet nowy akademik – studenci architektury Politechniki Wrocławskiej tak wyobrażają sobie idealny kampus.

Czytaj na s. 5

Powiększ obraz: Studenci Politechniki Wrocławskiej mogli skorzystać z rad prof. Keesa Christiaanse'a, wybitnego urbanisty Materiały PWr

Spójrz na jesienne miasto z góry! Wygląda pięknie

Marta Nadolska na co dzień pracuje w branży IT, ale w wolnych chwilach robi zdjęcia dronem. Prowadzi popularny na Instagramie profil LadyDronePL, gdzie możemy zobaczyć wiele ciekawych zdjęć Wrocławia. Zobaczcie galerię jesiennych ujęć naszego miasta z lotu ptaka. Czy rozpoznajecie te miejsca?

Czytaj na s. 9

Powiększ obraz: Panorama Ostrowa Tumskiego LADYDRONEPL
Panorama Ostrowa Tumskiego

Jak obwodnica Leśnicy zmieni Średzką

Kawa wypita przy stoliku ustawionym na ulicy Średzkiej? Dziś brzmi jak kara za przegrany zakład, ale wiosną – gdy pogoda znów zacznie nas rozpieszczać – może się okazać miłym punktem dnia dla leśniczan. Już niebawem zmieni się bowiem centrum osiedla. Główna ulica przestanie być ważną trasą tranzytową, a mieszkańcom zamiast permanentnego korka i zaduchu spalin towarzyszyć będzie nieco zieleni, kawiarniane ogródki oraz miejsca postojowe dla rowerów i samochodów. To wszystko już wkrótce, gdy otwarta zostanie aleja 11 Listopada.

Czytaj na s. 10-11

Powiększ obraz: Przebudowana ulica Kosmonautów. Skręcając z niej w lewo, wjedziemy w al. 11 Listopada - obwodnicę Leśnicy Janusz Krzeszowski

Młodzi czują: wolność, odpowiedzialność, równość

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza młodzież do udziału w 3. edycji projektu społeczno-edukacyjnego „Wolność”. Już 8 listopada ruszają zapisy! Tym razem młodzi wrocławianie pokażą, jak rozumieją pojęcie „równości”. A wprowadzeniem ich do tematu zajmie się nie kto inny, jak sam Jurek Owsiak.

Czytaj na s. 16

Powiększ obraz: Dla młodych ludzi, biorących udział w tegorocznym projekcie, siłą napędową będzie Jurek Owsiak Łukasz Widziszowski

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

PILCZYCE: Skorzystaj ze skrzynki do wymiany książek

Przy stadionie Tarczyński Arena (od strony ul. Lotniczej) stoi skrzynka do wymiany książek. Możesz z niej korzystać całą dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok. Masz nadmiar książek w domu, chcesz się nimi podzielić z innymi? Przynieś i zostaw książki w skrzynce. Zasada działa też w drugą stronę – chcesz wziąć książkę do domu? Śmiało. Będzie na ciebie czekała w skrzynce przy stadionie.

Czytaj na s. 12

PRZEDMIEŚCIE ŚWIDNICKIE: Uwaga! Nagroda za lisa Witalisa i Pana Kleksa

Nie Ancymona Łysego, Patrycego Jedenastego, Mikitę spod Oszmiany ani lisa Telesfora. Umiesz narysować lisa Witalisa z jego kitą nad kitami? Albo Pana Kleksa z jego piegami i tabakierką? Szkoła Podstawowa nr 97 z ul. Prostej czeka na twój rysunek.

Czytaj na s. 12

Ponadto w najnowszym biuletynie:

• Wąsaczu, galopem i bez gadania ruszaj na badania
  • Tusk pomoże w realizacji tramwaju na Jagodno
  • Nasze perowskity i satelity polecą na testy w kosmos
  • Zajrzeliśmy, jak powstaje szkoła przy Cynamonowej
  • Ruszyła budowa Centrum Zdrowia Psychicznego
  • Portret damy. Wrocławianka kocha dawne suknie
  • Informator osiedlowy: Osobowice - Rędzin
  • Ostatni dzień gonitw na torze wyścigów konnych
  • Zobacz 45 obrazów Beksińskiego w IASE
  • Zwycięski debiut trenera Winnickiego