wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

2. Komunikacja
  3. Są oferty w kolejnym przetargu na tramwaj przez Popowice

Dwie firmy zgłosiły oferty w przetargu na budowę trasy przez Popowice. Tym razem Wrocławskie Inwestycje postępowanie podzieliły na części. Oferty przekraczają zakładany budżet, ale już nie o 120 milionów zł, jak na początku, a o 40 mln zł.

Firma Budimex ( około 122 mln złotych) i Intercor (około 184 mln zł) chce zaprojektować i wybudować trasę tramwajową wzdłuż ul. Popowickiej, Starogroblowej i Długiej wraz z przebudową wiaduktu na Długiej i budową zintegrowanego węzła przesiadkowego. Takie oferty złożyły już w trzecim przetargu na tę inwestycję. Tym razem jednak postępowanie zostało podzielone na części. Mimo trudnej sytuacji na rynku budowlanym dzięki temu zabiegowi ceny spadły. Ciągle jednak przekraczają zakładany budżet.

– Komisja teraz przede wszystkim skupia się na analizie formalnej ofert. Jednak na gorąco można powiedzieć, że są one ciekawsze niż w poprzednich postępowaniach – ocenia Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.

Przypomnijmy, że we wcześniejszym przetargu propozycje wykonawców przekraczały planowany budżet nawet o 120 milionów złotych. Teraz jest to około 40 milionów, a oprócz miasta w zadaniu partycypuje jeszcze PKP PLK.

Decyzje ostateczne jeszcze nie zapadły, bo przetarg jest na etapie analizy. Władze miasta jednak już od czerwca rozmawiają z Ministerstwem Rozwoju na temat zwiększenia dofinansowania na inwestycje transportowe we Wrocławiu.

Inwestycja w liczbach

• 7,4 km pojedynczego nowego toru
  • 5,4 nowych i przebudowanych dróg
  • 17 przebudowanych skrzyżowań